آموزش فن بیان : ۱- چگونه صدای خود را آزاد کنید؟

مجید جمال آبادی ۱۳ آبان, ۱۳۹۲ ۰ 527 views

صدای خود را آزاد کنید
سلام به همه دوستان رادیو سرسبز
بعد از سه هفته غیبت امروز اومدیم خدمتتون تا از این شماره به بعد علاوه بر قراردادن برنامه‌های رادیویی و مناسب، اطلاعاتی هم در مورد صدا و فن بیان در اختیار دوست داران فن بیان قرار بدیم.
پس آماده باشید تا سفری با چشم و گوش باز به سوی رسیدن به بهترین صدای خود در پیش بگیرید .
با چند سوال ساده شروع می‌کنیم:

صدای من واقعا چگونه است ؟
اگر قبلا خراب شده باشد آیا قابل اصلاح است ؟
در یک مقیاس از بد تا عالی صدای من در کجا قرار دارد ؟
چه اندازه صدای من خوب است ؟
تاچه اندازه با این صدا میتوانم پیش روم ؟
و . . .

goyandegi

من همیشه سعی کرده ام در باره خوب و بد فکر نکنم و از شما هم می‌خواهم این قضاوت را کنار بگذارید چون این قضاوت‌ها بیش از اینکه کاربردی و مفید باشند ذهنی هستند.
افرادی که حرفه ای نیستند اغلب فکر می‌کنند سخنران‌ها یا خواننده‌ها وقتی به مرحله ای رسیدند دیگر از اعتماد به نفس کامل برخوردارند اما حقیقت این است که صدا همیشه چیزی در حال پیشرفت است تا بتواند به سطوح بالاتری برسد. پس بهتر است به جای پرسیدن این سوال که صدای من خوب است یا بد از خود بپرسیم :
وقتی صدایی از خود در می‌آوریم عملا چه اتفاقی در جسم ما می‌افتد ؟
چگونه جسم ما خواص صدایی را که می‌شنویم تعبیر می‌کند ؟
با انجام تمریناتی که از این به بعد در این سایت قرار می‌دهیم خواهید دانست در این لحضه صدای شما در چه موقعیتی قرار دارد و اگر شما دنباله رو این سری برنامه‌ها باشید، این نقطه شروع برای اصلاح صدای شما محسوب می‌شود .

چگونه صدا ایجاد می‌شود ؟
همه ما می‌دانیم که برای نواختن یک ویلن شما باید با یک دست سیم‌ها را فشار دهید و با دست دیگر آرشه را روی سیم‌های ساز بکشید اما صدای انسان اغلب یک راز محسوب می‌شود به دلیل اینکه هم ما نمیتوانیم دستگاه صوتی خود را ببینیم و هم اینکه هیچ ساز ارکستری مشابه وجود ندارد که ترکیبی از ساز بادی و سیمی‌باشد تنها چیزی که می‌دانیم این است که ما دهان خود را باز می‌کنیم و صدا تولید می‌شود .
داخل گلویتان دو مجرا در کنار هم قرار دارد در قسمت پیشین مجرایی است که هوا را از طریق دماغ و دهان به ریه‌ها می‌رساند . در قسمت پشت مجرایی است که غذا و مایعات را به معده می‌رساند . بالای مجرای هوا جعبه ای غضروفی قرار دارد که تارهای صوتی در آنجا قرار دارد و حنجره نامیده می‌شود . یک جفت تار که باعث ایجاد صدا می‌شوند تارهای قوی که پوشیده شده از غشاء مخاطی هستند . این تارها در برابر هوایی که به آنها وارد می‌کنیم از هم جدا و به هم نزدیک شده و مرتعش می‌شوند و این جعبه کوچک و عجیب صوتی تقریبا مانند یک ساز نیاز دارد که با فوت کردن نت مورد نظر را ایجاد کرده  و لحن و شدت آن را تعیین کند .
وقتی فشار هوای پشت تارها بیشتر از فشار هوای روی آن می‌شود تارها از هم باز شده و هوارا تخلیه کرده و بلافاصله بسته می‌شوند این عملکرد به تناوب باورنکردنی پشت سر هم انجام شده و ارتعاش تار را بوجود می‌آورد و فرکانس مورد نظر ایجاد می‌شود .
کیفیت صدای شما در وهله اول بستگی به نحوه بکارگیری تارهای صوتی و مقدار هوایی که به آنها می‌دهید دارد و صدای آواز و یا صحبت خوب زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار صحیح هوا به مقدار صحیح تارها برخورد کند این جمله را به یاد داشته باشید چون اساس تمام چیزهایی است که با هم انجام خواهیم داد .
دوستان عزیز به پایان قسمت اول رسیدیم .
امیدوارم این مطالب رو دنبال کنید تا درپایان آموزش با مراحل تولید صدای رسا و خوب آشنا شده و از جهاز صوتی خود بهترین استفاده رو ببرید
با تشکر
انجمن گویندگان جوان سبزوار
رادیو سرسبز

فرستادن دیدگاه »