افزایش ۶۷ درصدی پروازهای فرودگاه سبزوار در اردیبهشت ۹۲ نسبت به فرودین ماه

سبزواریها.کام ۴ تیر, ۱۳۹۲ ۲ 443 views
airplanپروازهای فرودگاه سبزوار در اردیبهشت ۹۲ نسبت به فروردین ماه همین سال ۶۷ درصد افزایش داشته است. اما عملکرد این فرودگاه در تعداد پرواز و جابه جایی بار و مسافر در اردیبهشت سال جاری، نسبت به اردیبهشت ۹۱ در حدود ۵۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
بنا بر اطلاعات مندرج در جدیدترین شماره  ماهنامه آماری شرکت فرودگاه‌های کشور که در خردادماه ۹۲ منتشر شده و آمار دقیق عملکرد فرودگاه‌های ایران را در دوماه ابتدایی سال جاری منتشر کرده است، فرودگاه سبزوار با انجام ۳۰ فروند پرواز رفت و برگشت در اردیبهشت ماه سال جاری، نسبت به فروردین همین سال که تنها ۱۸ فروند پرواز رفت و برگشت داشت یک رشد ۶۷ درصدی را تجربه کرده است.
گفتنی است در ۳۰ فروند پرواز انجام شده در فرودگاه سبزوار در اردیبهشت ماه سال جاری ۲ هزار و ۱۰ نفر مسافر به همراه ۱۰ هزار و ۷۸۵ کیلوگرم بار جابه جا شده اند. که در زمینه انتقال مسافر عملکرد فرودگاه سبزوار در اردیبهشت ۹۲ نسبت به فروردین همین سال ۴۳ درصد افزایش داشته ، اما در همین مدت انتقال بار از طریق فرودگاه سبزوار با ۸ درصد کاهش روبه رو بوده است.
میزان بار و مسافر جابه جا شده از فرودگاه سبزوار در اردیبهشت ماه ۹۲ نیز نسبت به اردیبهشت ماه ۹۱ به ترتیب ۵۴ و ۵۲ درصد کاهش داشته است.
لازم به ذکر است، عملکرد فرودگاه‌های کشور به طور کل در دو ماه  ابتدایی سال ۹۲ نسبت به سال گذشته در زمینه تعداد پروازها و میزان انتقال بار و مسافر کاهش چشمگیری را تجربه کرده است.
روند کاهش عملکرد فرودگاه‌های کشور، پس از شدت یافتن تحریم‌های بین المللی علیه ایران در سال ۹۱ و افزایش قیمت ارز و بروز مشکلات اقتصادی شدید در کشور و البته گران شدن یک باره نرخ بلیط هواپیماها، تقریباً تمام فرودگاه‌های ایران حتی فرودگاه‌های موجود در کلان شهرهایی همچون تهران ، مشهد ، اصفهان و اهواز، را تحت تأثیر قرار داده است.
براساس همین گزارش و طبق اطلاعات مندرج در چهل و دومین ماهنامه آماری شرکت فرودگاه‌های کشور، تعداد کل پروازهای فرودگاه مهرآباد (اعم از داخلی و خارجی) در اردیبهشت ۹۱ از ۹ هزار و ۸۹۹ پرواز با ۱۰  درصد کاهش به ۸هزار و ۹۴۳ پرواز در اردیبهشت ۹۲ رسید.
در  همین مدت میزان انتقال بار و مسافر در این فرودگاه نیز با کاهش ۱۵ درصدی در انتقال مسافر و کاهش ۲۱ درصدی در جابه جایی بار مواجه شده است.
روند کاهش‌ها، گریبانگیر فرودگاه مشهد دومین فرودگاه پرتردد ایران، نیز شده است . به طوری که تعداد کل پروازهای این فرودگاه از ۴ هزار و ۴۴ فروند در اردیبهشت ۹۱ به ۳ هزار و ۷۲۲ فروند پرواز در اردیبهشت ۹۲ کاهش یافت که این رقم افت ۸ درصدی میزان پروازها در فرودگاه بین المللی شهیدهاشمی‌نژاد مشهد را نشان می‌دهد.
به موجب این کاهش در  تعداد پروازها، میزان بار و مسافر منتقل شده در فرودگاه مشهد هم در اردیبهشت ماه ۹۲ نسبت به اردیبهشت ۹۱ به ترتیب در بار ۱۳ درصد و در مسافر ۱۰ درصد کاهش داشته است.
فرودگاه های شیراز، اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، زاهدان، کرمانشاه، کرمان، رشت و … نیز در تمام شاخص‌های تعداد پروازها و میزان بار و مسافر منتقل شده در اردیبهشت ۹۲ نسبت به اردیبهشت ۹۱ کاهش چشمگیری را تجربه کرده اند.
همین روند کاهشی در سایر فرودگاه‌های کشور نیز با اندکی تفاوت مشاهده می‌شود.
در این میان تنها تعداد کمی‌از فرودگاه‌ها نظیر فرودگاه یزد، در یک یا دو مورد از شاخص‌های فوق (تعداد پرواز ، میزان جابه جایی بار و مسافر) افزایش داشته اند. بر اساس همین گزارش هر چند فرودگاه یزد در اردیبهشت ماه ۹۲ با انجام ۴۹۹ پرواز نسبت به ۳۷۰ فروند پرواز انجام گرفته در اردیبهشت ۹۱، یک رشد ۳۵ درصدی در تعداد پروازها را تجربه کرده است، اما باز در همین فرودگاه نیز، میزان انتقال بار و مسافر با کاهش شدید همراه بوده است. به طوری که میزان ارسال و پذیرش بار در فرودگاه یزد در اردیبهشت ۹۲ به میزان ۲۰۲ هزار و ۲۵ کیلوگرم بوده است که نسبت به اردیبهشت ۹۲ حدود ۴۳ درصدکاهش را تجربه کرده است.
همچنین میزان اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه یزد در اردیبهشت ۹۲ به تعداد ۳۵ هزار و ۱۵۳ نفر بوده است که نسبت به اردیبهشت سال گذشته، ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
با توجه به اطلاعات فوق، در مجموع به نظر می‌رسد در مقطع کنونی صنعت حمل ونقل هوایی ایران نیازمند توجه و رسیدگی فوری از جانب مسوولان است.
البته در چند هفته اخیر و به ویژه پس از برگزاری  یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران که با افزایش نسبی قیمت ریال در برابر ارز و مثبت شدن برخی شاخص‌های اقتصادی نظیر بورس در کشور مواجه شده ایم، این احتمال وجود دارد که مجدداً صنعت حمل و نقل هوایی کشور نیز رونق بگیرد. اما این مهم قطعاً بدون تلاش و برنامه ریزی مسوولان مربوطه تحقق نخواهد یافت.
هم اکنون در ایران حدود ۵۲ فرودگاه وجود دارند که با ساخت فرودگاه‌های جدید در برخی شهرستان‌ها نظیر گناباد، کاشمر و تربت حیدریه (به صورت اشتراکی) سقز، ماکو و بروجرد تعداد این فرودگاه‌های کشور به حدود ۶۰ فرودگاه می‌رسد.
با این حال طبق خبرها و گزارش‌های منتشر شده تنها تعداد کمی‌از فرودگاه‌های موجود در کلان شهرهای کشور از توجیه اقتصادی برخوردارند . که متأسفانه همه این فرودگاه‌ها نیز در شرایط کنونی با افت عملکرد مواجه شده اند. بدین ترتیب ضروری به نظر می‌رسد که مسوولان مربوطه به ویژه مقامات مسوول در دولت جدید که به زودی توسط دکتر روحانی تشکیل می‌گردد،  به صورتی فوری فکری به حال رونق صنعت حمل و نقل هوایی کشور کنند تا از این طریق فرصت‌های شغلی و فواید اقتصادی بیشتری نصیب ایران اسلامی‌شود.
در پایان لازم به توضیح است که در میان ۳۰ شهرستان استان خراسان رضوی سبزوار تنها شهرستانی است که در کنار مشهد مقدس دارای فرودگاه است.
فرودگاه سبزوار در سال ۹۱ پیش از شدت یافتن مشکلات اقتصادی کشور هر روز هفته به جز جمعه‌ها پرواز رفت و برگشت به مقصد تهران داشت و  در همین سال پروازهای مرتب بین المللی به صورت هر دو هفته دو پرواز رفت و برگشت به بغداد پایتخت کشور عراق را نیز تجربه کرد.
هم اکنون در خراسان شهرهای گناباد ، تربت حیدریه و کاشمر نیز در حال احداث فرودگاه هستند. شهرستان سرخس نیز از چند سال گذشته تا کنون صاحب فرودگاهی داخلی است که هم اکنون در چرخه فعالیت نمی‌باشد.
به جز شهرهای نام برده، شهرستان نیشابور نیز تا کنون برای احداث فرودگاه بسیار تلاش کرده است، اما هنوز در این زمینه به نتیجه موفقیت آمیزی دست نیافته است.
فرودگاه سبزوار در حال حاضر هر هفته چهار روز به مقصد تهران پرواز رفت و برگشت دارد.
منبع ارائه آمار و اطلاعات: ماهنامه الکترونیکی آمار

عملکرد فرودگاه‌های کشور / زیر نظر دفتر نوسازی و فناوری ، گروه آمار و
اطلاعات هوانوردی و فرودگاهی ، شماره چهل و دوم – عملکرد اردیبهشت ماه ۹۲

۲ دیدگاه »

 1. امید ۷ تیر, ۱۳۹۲ at ۱۱:۳۱ ق٫ظ - پاسخ

  چرا این خبر در دسته اجتماعی سیاسی قرار گرفته؟

  این خبر اقتصادی است و اگر در دسته بندی‌هاتون دسته اقتصادی ندارید و نمی‌تونید چنین دسته ای ایجاد کنید ، بهتره این خبر رو حداقل در دسته عمومی‌قرار بدید. چون اصلا خبر مربوط به افزاییش یا کاهش پروازهای فرودگاه سبزوار ربطی به خبرهای سیاسی و اجتماعی نداره.

  ضمنا در تیتر خبر ۶۷ درصد یک جوری درج شده که انگار عدد ۶ با عدد ۷ در یک سطر نیستن و انگار شده ۶ به توان ۷ که این خیلی نامتعارفه. لطفا اگر امکان داره ، درستش کنید.

  موفق باشید…

  • سبزواریها.کام ۸ تیر, ۱۳۹۲ at ۹:۴۱ ب٫ظ - پاسخ

   سپاس از توجه شما
   تذکر شما درباره ی موضوع متن بررسی گردید.
   پایدار باشید.

فرستادن دیدگاه »