تندیس هفت پیکر سربداران در دارالمومنین سبزوار

سبزواریها.کام ۲ تیر, ۱۳۹۲ ۰ 549 views

sarbedaranتندیس هفت پیکر سربداران یکی از آثار هنری و جاذبه‌های گردشگری در خراسان رضوی است که شهرستان سبزوار  نصب شده است. این تندیس نمادی از قیام پرافتخار و حماسه ساز سربداران در شرق ایران است که پایتخت این قیام دارالمومنین سبزوار بود.

تندیس هفت پیکر سربداران در سال‌های میانی دهه ۱۳۷۰ توسط آقای حسین ماستیانی هنرمند برجسته خراسانی در زمینه هنر مجسمه سازی طراحی و اجرا شده است.

استاد حسین ماستیانی که در دارالمومنین سبزوار سکونت دارد،  تا کنون به جز طراحی و ساخت تندیس سربداران ، چندین مجسمه و نماد حجمی‌دیگر را نیز در نقاط مختلف کشور طراحی و اجرا کرده است که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد :

مجسمه مادر به ارتفاع ۷ متری در مشهد مقدس ، سهراب سوار براسب در شهرتاریخی ششتمد ، تندیس شهید مفتح در شهر گرگان ، مجسمه حکیم حاج ملاهادی سبزواری در شهر سبزوار و سردیس حدود ۱۱ تن از دانشمندان برجسته و بزرگان علمی‌و فرهنگی کشور که در دانشگاه‌های مختلف ایران نصب گردید و …

تندیس سربداران که یکی آثار شاخص استاد ماستیانی و در واقع شاهکار هنری این مجسمه ساز معروف سبزواری محسوب می‌شود ، با الهام از شکل گیری نخستین حکومت شیعه دوازده امامی‌ایران در سبزوار ساخته شده است. در این تندیس پیکرهای نمادین از ۶ مرد و یک زن مبارز سربداری مشاهده می‌شود که همگی این افراد دوشادوش یک دیگر ایستاده و یک پرچم و یک قرآن را با احترام بالای دست گرفته اند و حالات چهره و اندام آنها نشان می‌دهد که هرگز تصمیم ندارند در مقابل دشمن متجاوز تسلیم شده و عقب نشینی کنند.

این تندیس زیبا هم اکنون در میدانی به نام سربداران ، در ورودی غربی شهر سبزوار از سمت جاده تهران و در تقاطع جاده فرودگاه سبزوار نصب نشده است و به همین دلیل همه ساله در معرض
دید شمار زیادی از زائران و مسافرانی قرار می‌گیرد که درجاده بی المللی تهران – سبزوار – مشهد و باالعکس مسافرت می‌کنند و دقایقی را در پای این تندیس توقف کرده و عکس یادگاری می‌گیرند.

اگر شما نیز تا کنون از نزدیک از این تندیس بازدید نکرده و یا در کنار آن عکسی نگرفته اید، توصیه می‌شود، بازدید از تندیس زیبای سربداران و عکس گرفتن در کنار آن را در اولویت برنامه‌های گردشگریتان قرار دهید.
(منبع : سربداران سبزوار)

با سپاس از یک سربدار عزیز برای ارسال این مطلب

فرستادن دیدگاه »