مثلث خراسانی : حسنک وزیر، بیهقی، دولت آبادی

سبزواریها.کام ۱۹ بهمن, ۱۳۹۱ ۱۳ 1,995 views

محمود دولت آبادی نویسنده بزرگ شهرمان این روزها سرگرم نوشتن کتابیست که به نظر می‌آید از همکنون در کانون توجهات قرار گرفته است.

بارها در رسانه‌های مختلف دیده ایم که محمود دولت آبادی را با بیهقی مقایسه کرده اند، و بیراه هم نیست اگر بگوییم نقشی که بیهقی در بالندگی نثر فارسی داشت را دولت آبادی در عصر حاضر ایفا کرده است.

و این روزها خبری به گوش می‌رسد که این دو نویسنده ی ،کهن دیارِ سبزوار در نقطه ای مشترک به هم رسیده اند.

خبرگزاری ایلنا یکشنبه (۱۵ بهمن ۹۱) طی یک مصاحبه کوتاه با دولت آبادی نوشت + :

«محمود دولت‌آبادی» (نویسنده) از تالیف کتابی درباره‌‌ی بیهقی خبر داد.
محمود دولت‌آبادی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در این مورد گفت: درحال حاضر مشغول نوشتن کتابی برای ارزیابی هنر نویسندگی بیهقی به بهانه‌ی داستان زندگی «حسنک وزیر» هستم. این کتاب درحال نگارش است و به همین دلیل نمی‌توانم بگویم چند صفحه دارد و در چه مرحله‌ای است.

امروز هم روزنامه بهار با این نویسنده گفتگویی کرده بود که موارد جدیدتری درباره این کتاب مطرح شده است.

در صفحه ۱۴ این روزنامه می‌خوانیم + :

محمود دولت‌آبادی نویسنده کتاب‌های ماندگاری همچون «کلیدر» و «جای خالی سلوچ» درحال نوشتن مقدمه‌ای تحلیلی برای ارزیابی هنر نویسندگی بیهقی به بهانه داستان زندگی «حسنک وزیر» است.
این نویسنده معاصر که پیش از این هم به ارزیابی شاهنامه فردوسی با محوریت رستم و سهراب پرداخته بود در این مورد به بهار گفت: «درحال حاضر مشغول نوشتن مقدمه‌ای برای ارزیابی هنر نویسندگی بیهقی به بهانه داستان زندگی «حسنک وزیر» هستم.
ابوالفضل بیهقی نویسنده داستان‌های مهمی‌است و کتاب «تاریخ بیهقی» او پر از داستان‌های هیجان انگیزی است که آن‌ها را می‌توان وارد داستان‌های امروزی کرد. نوع کار وی از جهت روش داستانی بسیار ظریف و اصیل است. من از همان ابتدا به ادبیات کلاسیک علاقه وافر داشتم و سال گذشته هم درباره حکیم ابوالقاسم فردوسی با محوریت رستم و سهراب این کار را انجام دادم.
امسال هم‌ولایتی‌های من به صرافت افتادند تا در مورد نویسنده هم‌شهری خودشان یک کار ویژه انجام بدهند. بیهقی اهل حارث آباد است، این روستای سبزوار با روستایی که من در آنجا به دنیا آمده‌ام تنها هشت کیلومتر فاصله دارد.»
نویسنده کتاب «نون نوشتن» درباره انگیزه نوشتن این کتاب گفت: «بیهقی از این جهت جزو مهم‌ترین نویسندگان مااست که ادبیات را وارد تاریخ کرده است. و این کار برای من ادای دینی است به نویسنده‌ای که برایم حائز اهمیت است. ادای دین به نویسندگان خراسانی برایم همیشه مهم بوده است و مدتی پیش هم مجموعه‌ای از داستان‌های کهن ایرانی مربوط به قرن سوم تا هفتم را گردآوری کردم. و جای خوشبختی برایم دارد که بگویم تهیه‌کنندگان این کتاب همشهری‌های من هستند.»
محمود دولت‌آبادی درباره دلیل انتخاب داستان «حسنک وزیر» از میان داستان‌های تاریخ بیهقی گفت: «در تاریخ بیهقی داستان‌های زیباتری از حسنک وزیر هم وجود داشت, اما چون در دانشگاه‌ها و مدرسه‌های ما این داستان تدریس می‌شود و عموم مردم آن را شنیده‌اند تصمیم گرفتم یک ارزیابی از داستان «حسنک وزیر» با محوریت اسم داستان انجام دهم و خود داستان را به همراه فایل صوتی خوانش «حسنک وزیر» با صدای خودم ارائه دهم.»

به نظر می‌رسد روزهای خوبی در انتظار دوستداران ادبیات فارسی، خصوصاً طرفداران دولت آبادی می‌باشد.

۱۳ دیدگاه »

 1. SAMI ۲۰ بهمن, ۱۳۹۱ at ۲:۱۴ ب٫ظ - پاسخ

  زنده باشن
  به حق شایسته عنوان استادی هستن

 2. مجله اینترنتی اسرارنامه ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ at ۱:۵۱ ق٫ظ - پاسخ

  با سلام و احترام.
  مطلب ارزشمند شما در مجله اینترنتی اسرارنامه منتشر شد.
  پیروز باشید…

  • سبزواریها.کام ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ at ۱۲:۳۶ ب٫ظ - پاسخ

   با سپاس از همراهی و همیاری شما
   پایدار باشید و سربلند

 3. حسین خسروجردی ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ at ۱:۱۳ ب٫ظ - پاسخ

  چه دیر ! اما چه خوشا یند و زینا وند با ز آمده ای ای فروغ یا دها و یادگارهای روزگار بدرخش ، بتا ب و بخرام ، تا بما نی یا دگار . . . . ا خاک پای قلم ونقش مانا یتان : . ح. حسین خسروجردی – ۲۱بهمن ۱۳۹۱ – مشهد

 4. حسین خسروجردی ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ at ۲:۴۷ ب٫ظ - پاسخ

  «نوشتن ، اشتیاق نامحدود»
  نوستن در پهنۀ ادبیات، دلبستگی و کوششی است از خودشناسیِ فرهنگ و ادب دیرینه فارسی که به عنوان یک نمونه کوچک به عرصه می‌آید تا در جلوه نیک و افکار انسان‌دوستانه و خردمندانه گذشتگان نظر بیندازد و اندکی از آن را به عنوان جوهرسخن عرضه بدارد. از آنجا که ادبیات، یک ذات آرزوپرور و نُسُجِ یک اشتیاق نامحدود است، لذا اینگونه نوشتن جستجو و به دست آوردن آن چیزی است که به بازشناسی فرهنگ مُنجر می‌شود و از آن عملی هدفمند و انسانی مراد می‌گردد و ملحوظ به دستاوردهای ارجمندی می‌شود که نمونه‌اش در شعر زیر بازتاب می‌یابد:
  بکوشید خوبی به کار آورید چو دیدید سرما، بهار آورید
  «فردوسی»
  و چنین است ابراز عطوفت و احساس آن اکرام و غنای فضیلتی که همیشه از دیرینه‌های فرهنگ ما جوشیده است و بر انسانیتِ انسان، تأکید همیشگی دارد:
  نخست آدمی‌سیرتی پیشه کــــن پس آن‌گه ملک خویی اندیشه کن
  «سعدی»
  یا در تأکید محبت و کرامت و احسان نیز سخنش گرم و تا اوجِ ارزش‌های بی‌همتای جانِ آدمی‌بالا می‌رود و می‌سراید.
  بر این رواق زَبَرجَد نوشته‌اند بــه زر که جز نکویی اهلِ کَرَم نخواهد ماند
  «حافظ»
  و در این دریای جوشان و گسترده که زندگی از آن بر می‌جوشد، تنها عشق است که جان آدمی‌را زنده و فزاینده و گرم نگه می‌دارد. تا آنجا که شامخترین معلم عرفانش به عنوان یک اصل و اساس می‌گوید: «هر که عشق ندارد، بی‌حاصل است و هر که عاشق نیست خودبین و پُرکینه و خودرأی است و دریغا کاشکی جهان و جهانیان عاشق بودندی تا همه زنده و با درد بودندی.
  «عین القضاه همدانی»
  خوب، این نمونه‌ها و این شواهد زنده و شایسته می‌تواند رَدیابی شود و پاسخی باشد به آن نیاز درونی و روزگارانی که هر آینه نو و نوتر می‌شوند تا به زندگیِ نسل معاصر، ارزش و اعتباری سِزَنده بخشد.
  باری ادبیات پیش‌رو با توجه به حساسیت‌ها و مناسبت‌های زمانه باید با دلسپاری عمیق به میراث گذشتگان خودش را در اثر و در فرهنگ بومیش بنگرد و عاکف چنان درگاهی باشد که دوستان را به حُسنِ اتفاق دیدار می‌کند و در سُلوک رفتن، اندوه ناتمام همه مردم است . آه … بگذارید تا در سمتِ آفتابی زندگی باز هم آرزو کنیم که هیچ وقت نان ارزان را تنها برای خودمان نخواهیم و در گلریز سعادت پایدار انسان، تنها به سعادت همه انسان‌ها فکر کنیم و بکوشیم که خوبی به کار آوریم و آرزوهای آباد داشته باشیم و بدانیم که نقشِ مردمِ حق بین، همیشه پُر از اشک است. با غمِ پنهان و با صد سپاس، و زنده به لبخند شما :
  حسین خسروجردی

  مشهد

  • سبزواریها.کام ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ at ۶:۴۴ ب٫ظ - پاسخ

   با سپاس از حضور ارزنده شما استاد گرامی
   بسیار مشعوفیم که پذیرای نظرات شما باشیم.
   پایدار باشید و سربلند

 5. rezaharesabadi ۲۴ بهمن, ۱۳۹۱ at ۸:۱۲ ق٫ظ - پاسخ

  با سلام بسیار خرسندم که با مجله اینتر نتی شما از طریق اسرارنامه آشنا شد و چقدر خوشحالم که توجه شما به ابوالفضل بیهقی ، ( و دوستانم آقایان محمود دولت آبادی و حسین خسروجردی را دیدم ) امیدورام موفق باشید . ضمنا با نام سبزواری‌ها شما ر ا لینک کردم
  با سپاس رضا حارث آبادی
  سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱

  • سبزواریها.کام ۲۴ بهمن, ۱۳۹۱ at ۱۰:۰۳ ق٫ظ - پاسخ

   با سپاس از حضور شما
   امیدواریم بتوانیم قدردان الطاف شما باشیم.
   پایدار باشید و سربلند.

 6. حسین خسروجردی ۲۶ بهمن, ۱۳۹۱ at ۲:۳۴ ب٫ظ - پاسخ

  ( سامان صنوبر‌ها ) حسین خسروجردی ما با باد آمدیم ، با باد و از باد روشنتر اینکه باد آوردمان . . .
  (قطعه ای از کتاب روزگار سپری شده مردم سالخورده دولت آبادی)
  وقتی که صنوبر نان برگ گل با چشمانی که هنوز باد نتوانسته بود کورشان کند و مردمک او همچنان در دورترین نقطه‌های ممکن باد و بیابان رها هستند و لبان برهم نشسته خشکش چنان می نماید که انگار هزار سال است که لب به سخن نگشوده است و آن لبها، آن لبهایی که گویی به پاره‌های پوسته یک درخت خشکیده ماننده است ناگهان گفته بود:
  رفت!… سامون رفت. سامون برخاست و راهش را کشید و رفت. این جور.
  و برادرها مادر خود را دیده بودند که چون شبحی برخاسته و راست شده و در باد رفته بود. رفته بود تا آن که در آن دورها گم شود.
  و حالیا، گویی که اکنون بعد از سالیان دیر و دور، صنوبر نان برگ گل و سامون برگشته اند تا ببینند که اعلامیه خبری که به روی تابلو اقلیم فراموش شده دیارشان زده اند چیست! خبری که می گوید: بزودی جشنواره داستانی رضوی در سبزوار و در اقلیم آنها برگزار می شود و سپس تاکید می شود که این جشنواره تنها مختص دانشجویان و اساتید و کارکنان و دانشگاهیان سراسر کشور است. و گویا چنین می نماید که سامون (نام مستعار محمود دولت آبادی در کتاب روزگار سپری شده مردم سالخورده است که به نوعی هم نام فرزند صنوبر نان برگ گل که خود تمثیل تمام مادران رنج دیده این سرزمین است) یا بهتر بگویم گویی که سامون‌های داستان نویسی را فرا می خواند که بیایند و در این جشنواره شرکت کنند. امری که شاید به اعتبار آقای جعفری مدیر کل سابق اداره فرهنگ و ارشاد خراسان و رییس جدید مجموعه فرهنگی امام رضا که لابد، بانی این جشنواره ایشان هستند، بتواند به حیطه و گستردگی بیشتری در سال‌های بعد برسد و این جشنواره بتواند از محدودیتهای دانشجویی آن به جشنواره آزاد ارتقا. یابد . خوشبختانه جناب

  اقای جعفری و مدیریت‌های فرهنگی دیگر خراسان به دزستی می دانند که سبزوار با پشتوانه ی نثر و زبان ادبی که سابقه بسیار دیرینه ای در این شهر دارد و به نوعی هم خاستگاه داستان نویسی خراسان بزرگ محسوب می شود ، بی گمان لیاقت برگزاری چنین جشنواره ای را دارد و خواهد داشت . به روشنی معلوم است که ابولفضل بیهقی سرآمد و سر آغاز نثر داستانی این سرزمین است و اگر فرید خراسان ابولحسن علی ابن زید بیهقی ، بیهق ، و سبزوار را به ادبای زیادش نسبت می دهد و محقق و علامه محمد قزوینی هم امروز ، در مقدمه همین تاریخ بیهق ، سبزوار رابه داشتن علما و فضلایی لایعد و لایحصی در هر عصر و هر قرن دانسته است که همیشه از این سرزمین بر خاسته اند و دیگر آنکه زبان مادری این ولایت چنان است که محمود دولت آبادی داستان نویس بزرگ امروز ایران و جهان به اتکای استفاده گسترده از همین زبان توانسته است رمان‌های موثر و جهان گستر خود را بنویسد و به جهان معرفی کند و گزافه نیست اگر که به قول اکثر محققین و منتقدین ادبیات داستان نویسی بگویم که هویت مستقل داستان نویسی خراسان را ( با وجود پیشگامانی همجون رحیم زاده صفوی و ابراهیم مدرسی و از نسل جدیدتر غزاله علی زاده و اصغر الهی و محمود کیانوش ) مرهون دولت آبادی می دانند . و آنگونه که آقای شیری نویسنده کتاب مکتبهای داستان نویسی در ایران با صراحت و روشنی قضاوت کرده اند ، ( دولت آبادی را در مکتب داستان نویسی خراسان در حکم محور مداری دانسته اند که سایر داستان نویسان هم عصر و هم اقلیم او ، اغلب سیاره ای چند گانه ای در گرداگرد این محور محسوب می شوند .) و برپایه ی چنین قوام و ذخیره و با نگاه به سیارگان افروخته ی این شهر و با امتنان وتقدیر از دانشگاه سر افراز حکیم سبزواری ، امیدوارم که جشنواره ی مذکور ، پیغام و ره آورد شایسته ای داسته باشد و. راه فردای داستان نویسی ما را هموارتر و وسیعتر نماید . چنین باد : حسین خسروجردی – ۲۶ بهمن ۱۳۹۱ – مشهد

  • سبزواریها.کام ۲۶ بهمن, ۱۳۹۱ at ۵:۲۰ ب٫ظ - پاسخ

   با سپاس از شما استاد گرامی
   امیدواریم به زودی در مطلبی جداگانه از نظرات شما استفاده نماییم.
   قدردان همراهی و توجه شما هستیم.
   پایدار باشید و سربلند

 7. تاوپلج ۲۳ فروردین, ۱۳۹۲ at ۳:۲۵ ب٫ظ - پاسخ

  سلام خدمت همه ی همشهریهای بزرگوار
  از اجرای نمایش اسب چوبی در محل برج میلاد تهران(نوروز۹۲) تصاویری به پاس قدردانی از گروه هنرمندان ورشرنگ تهیه شده که شما را برای دیدن آن دعوت می‌نماییم.
  http://tovpelej.blogfa.com

فرستادن دیدگاه »