درمانگاه خیریه خاتم الانبیاء، یک نذر فرهنگی

سبزواریها.کام ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۲ ۱ 698 views
ساختمان قدیم (بالا) و ساختمان جدید(پایین) درمانگاه

ساختمان قدیم (بالا) و ساختمان جدید(پایین) درمانگاه

این روزها تقریباً در هر گوشه ی شهر می‌توان مسجد یا حسینه ای را دید که به روستایی وابستگی دارد و با توجه به مناسبت‌های مختلف مراسمات تقریباً مخصوص اهالی و وابستگان به همان روستا در آن‌ها اجرا می‌شود.

اما اینکه اهالی یک روستا به جای ساخت مسجد و حسینیه اقدام به ساخت یک درمانگاه کنند شاید برای اولین بار در کشور باشد.

فکری نو و اندیشه ای خیر که این روزها سیزدهمین سال عمر خود را پشت سر می‌گذارد.

برای آشنایی بیشتر با این حرکت زیبا و فرهنگی با جناب آقای سید حسن دلبری مدیرعامل موسسه خیریه امام حسین (ع) مصاحبه ای (به صورت مکاتبه ای )انجام دادیم که در ادامه ی مطلب ارائه می‌گردد :

با سلام

*- جهت آشنایی مخاطبان محترم، لطفاً به صورت مختصر، موسسه و فعالیت‌های انجام شده را معرفی نمایید:

**- باسلام وتشکر از بذل عنایت شما
مؤسسه خیریه امام حسین (ع) شهرستان سبزوار در سال ۱۳۷۹ پس از کسب مجوز از سازمان بهزیستی شهرستان در سه حوزه حمایتی ، درمانی و فرهنگی فعالیت خود را آغاز نمود و تا مدتی قبل در محل خیابان امیرکبیر جنب پمپ بنزین امام علی (ع) مستقر بود.از تاریخ ۲۳ فروردین سال جاری نیز این موسسه ( و درمانگاه) به ساختمان ملکی خود واقع در خیابان بیهق(بیهق ۱۸، کوچه ی روبروی مسجد پامنار) منتقل گردیده است.
تابعیت مؤسسه جمهوری اسلامی‌ایران است و کلیه اعضای این مؤسسه التزام خود را به نظام جمهوری اسلامی‌ایران و قانون اساسی اعلام می‌دارند .
فعالیت این مؤسسه از تاریخ تاسیس برای مدت نامحدود بدون وابستگی به جناح‌های خاص سیاسی و صرفا” برای رضای خدا اعلام گردیده است .
فعالیت‌های موسسه در سه بخش زیر خلاصه می‌گردد :

 1. حمایتی
  اهداف حمایتی مؤسسه که شامل تحت پوشش قرار دادن خانواده‌های بی بضاعت ، زنان سرپرست خانوار و ایتام می‌باشند .

  این مؤسسه قریب به ۳۰۰۰ مددجوی تحت پوشش دارد که خدماتی از قبیل خواروبار ، پوشاک تهیه جهیزیه و صدور کارت درمان که پرداخت آن به صورت ۵۰% می‌باشد ، ارتباط با ادارات و ارگان‌های دولتی در خصوص استفاده از تسهیلات که شامل پرداخت وام ، پرداخت قبوض آب ، برق ، تلفن و گاز به صورت نیمه بها یا رایگان و …

 2. درمانی
  در بخش درمانی موسسه امام حسین (ع) با راه اندازی درمانگاه خیریه خاتم الانبیا اقدام به ارائه خدمات درمانی به مددجویان و عموم  مردم نموده است.
  این درمانگاه در روز ولادت حضرت زینب و روز پرستار در سال ۱۳۸۱ افتتاح گردید و در ابتدا با دو بخش پزشک عمومی‌و پرستاری با حداقل امکانات کار خود را شروع و اکنون بعد از ۹ سال با دارا بودن بخشهای پزشک عمومی‌، پرستاری ، مامائی ، بینائی سنجی ، پزشکان متخصص ، دندانپزشکی ، دندانسازی ، توانسته است با تعرفه خیریه به عموم شهروندان خدمات ارزنده ای داشته باشد و برای مددجویان و قشر آسیب پذیر به صورت تخفیف‌های ویژه یا رایگان ارائه خدمات نماید .
 3. فرهنگی
  اهداف فرهنگی مؤسسه شامل ارائه خدمات فرهنگی در جهت راهنمائی و افزایش معلومات بهداشتی بیماران و ترویج معارف اسلامی‌می‌باشد همچنین سفرهای زیارتی و تفریحی به مشهد مقدس ، حرم امام خمینی (ره ) در سالگرد بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران و مسجد جمکران .همچنین همایش سردار شهید و ۱۵ شهید روستای دلبر برگزار و به خانواده‌های معزّز شهدا و جانبازان جوایزی در خور شأن ایشان به واسطه ایثارگری‌ها و رشادت‌های این خانواده‌ها در ۸ سال دفاع مقدس اهداء شد .

*- زمینه‌ها و دلایل تاسیس این موسسه چه بود؟

**- نگاهی به عنوان حک شده بر تابلوی بسیاری از حسینیه‌ها و مساجد سطح شهرستان نشانگر این واقعیت است که اهالی یک روستا پس از مهاجرت‌های بی رویّه به شهر نیاز به پایگاهی برای تجمّعات مذهنی و مراسم و ادعیه احساس می‌کرده اند و در پی این احساس نیاز ، مبادرت به ایجاد پایگاهی می‌نموده اند تا این مهم برآورده شود . چنین احساس نیازی مدّت‌ها در ذهن و زبان اهالی فرهنگ دوست روستای دلبر نیز مشهود بود امّا کانون اصلی تفکر که منجر به ایجاد چنین پایگاه مهمّی شد در اربعین سال ۱۳۷۸ تشکیل شد . آن روز جمعی از دوستان در راه رفتن به مراسم اربعین همین اندیشه را مطرح کردند و هر چند در رایزنی‌ها نامی‌از حسینیه و مسجد به میان می‌آمد رأی عمومی‌با توجه به دید باز و فرهنگی اهالی روستا بر این قرار گرفت که در کنار مساجد و حسینیه‌هایی که به اندازه کافی در سطح شهرستان هست مؤسسۀ خیریّه ای با محوریت فعالیت‌های فرهنگی و خدمات درمانی ایجاد شود تا بخش عمده ای از نیازهایی که در این حوزه هست مرتفع شود . دوستان ، این تصمیم گیری را در روز اربعین به فال نیک گرفته تصمیم خود را بر ایجاد مؤسسۀ خیریّه ای به نام صاحب اربعین حضرت امام حسین (ع) قرار دادند .

*- به چه دلیل زمینه ی خدمات درمانی برای فعالیت‌های این موسسه انتخاب گردید؟

**- در بررسی‌هایی که جمع به عمل آورد به این نتیجه رسید که نهادهایی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) ، ایتام و بهزیستی و … در ابعاد حمایتی پاسخگوی بخشی از نیازها هستند امّا در محورهای درمانی و فرهنگی جای خالی بسیاری از فعالیت‌ها احساس می‌شود.
ونیز بدلیل قرار گرفتن سبزوار در مسیر زائران ولی نعمتمان ثامن الحجج  بیشتر نیازهای درمانی  احساس می‌شد لذا محور عمدۀ فعالیت‌ها در سه محور حمایتی ، درمانی و فرهنگی قرار گرفت .

 

*- نیاز‌های مالی موسسه از چه منابعی تامین می‌گردد؟

**- با توجه به نرخ حدود نیمه بهای خدمات و بدلیل اینکه این خدمات انتفاعی نیست تنها قسمتی از هزینه‌ها از طریق خدمات درمانی تامین می‌شود. بخشی از هزینه‌ها توسط صندوقهای صدقات ومقداری نیز توسط خیرین عزیز (که شامل کمکهای نقدی – غیرنقدی – واهداء می‌شود) تامین می‌گردد.

*- در این مدت چه افتخارات و موفقیت‌هایی توسط این موسسه کسب گردیده است؟

**- این درمانگاه خیریه با اهداف خدمات درمانی و با تعرفۀ خیریّه تأسیس گردید و از آن روز تاکنون در زمینۀ خدمات دهی به اقشار محروم به صورت تخفیف ویژه و در بعضی موارد رایگان فعالیت می‌کند . بر بزرگوارانی که در زمینۀ تأسیس چنین نهادهایی فعالیت کرده اند پوشیده نیست که هر کدام از این گام‌ها تا نقطۀ به ثمر رسیدن چه مایۀ دردسر و مشکلات دارد امّا انگیزۀ قوی و خداپسندانه ای که پشت این جریان بود تمام مشکلات را بر اهالی این روستای شهید پرور و دوستان دیگری که در تمام مراحل همراه ما بودند سهل می‌کرد . امّا تمام این فعالیت‌ها نمی‌توانست روحیۀ فرهنگی جمع دوستان را که برخاسته از میراث گرانبهای فرهنگی روستای دلبر می‌باشد پاسخگو باشد لذا در عرصۀ فعالیت‌های فرهنگی نیز از همان زمان در حدّ توان و حتی گاه بیش از حدّ توان مراسم و ادعیّه را در سطحی بسیار بالا و مقبول برگزارکرده است . صاحبنظرانی که در مراسم یادوارۀ سردار شهید و پانزده شهید روستای دلبر حضور داشته اند همواره از این مراسم به عنوان مراسمی‌ویژه با کارآمدی بالا و حسن سلیقۀ برگزارکنندگانش یاد می‌کنند .

با توجه به اینکه از ابتدا با حداقل امکانات و فقط دربخش عمومی‌وپرستاری وآن هم بطور محدود شروع به کار نمودیم؛ به لطف خدا هر روز خدمات ارزنده تری ارائه شد وبزرگترین موفقیت علاوه برپیدا کردن جایگاه تنها خیریه ی فعال در زمینه ی ارائه خدمات درمانی در سطح شهر و منطقه، افتتاح ساختما ن ملکی خیریه را در سه طبقه باحدود ۱۰۰۰ متر زیر بنا می‌توان موفقیت بزرگی دانست .
علاوه بر این مراجعات ما در بخش دندانپزشکی بطور متوسط بیش از ۷۰نفر در روز می‌باشد.

*- نیازهای فعلی موسسه و درمانگاه بیشتر در چه مواردی می‌باشد؟

**- نیاز زیاد است ولی ما به لطف خدا بسیار امیدواریم، که همه موفقیتها جز لطف خدا نبوده واز بندگان مخلص خدا هم تشکر داریم، که بسیاری حتی مایل به بردن نامشان نیستند.
اما با توجه به این که خیریه درسه بخش حمایتی، درمانی و فرهنگی فعالیت دارد و این که تعداد زیادی مددجو دارد به موارد ذیل نیازمند است :
در بخش حمایتی : مواد غذایی، پوشاک، مسکن، مواد دارویی و …
در بخش درمانی : تجهزات پزشکی مثل دستگاه‌های یونیت دندانپزشکی، رادیو گرافی، سا کشن، نوار قلب و …
در بخش فرهنگی هم بیشتر به پیشنهادات و افکار وایده‌های خوب وهمکاری اهل قلم، جامعه شناسان، روانشناسان و امکانات فرهنگی (وسایل نقلیه برای بر گزاری اردوها و …) نیازمندیم.

*- جهت اطلاع رسانی از خدمات ارائه شده و همچین رفع نیازهای موسسه چه راهکارهایی را انتخاب نموده اید؟

**- ما براین عقیده هستیم که اگر با مردم هر قشری که باشند درست ومنطقی و به انصاف برخورد شود مردم فهیم هستند وهرکدام مبلّغی برای خیریه خواهند بود ولی باز هم بیکار ننشستیم واز رسانه‌های مختلف همچون : وبسایت، ایمیل، پیامک و همچنین شرکت در نمایشگاها استانی وشهرستانی برای اطلاع رسانی استفاده نمودیم.

وب سایت موسسه به آدرس : www.Imamhosein-sabzevar.ir در دسترس می‌باشد.
همچنین سامانه پیام کوتاه موسسه با شماره ی ۳۰۰۰۲۲۲۳۳۳۴۵۵۰ و ایمیل modir@imamhosein-sabzevar.ir جهت ارتباط با موسسه در نظر گرفته شده است.

*- چه چشم انداز و آینده ای را برای این موسسه در نظر دارید؟

**- ما باتوکل بر خدا و حمایت مردم امید واریم چنانچه عمر ما هم جواب نداد فرزندان ما این خیریه را در بخش درمانی به بیمارستانی مجهز با همه تجهیزات برسانند ودر بخش حمایتی وفرهنگ نیز جایگاه خوب وخدا پسندانه ای بوجود آید.

*- با سپاس و تشکر از شما، امیدواریم در ادامه ی این مسیر پر برکت، همچنان موفق و پر ثمر باشید.

**- با تشکر مجدد از عنایات شما، امیدواریم همچنان همشهریان و خیرین گرامی‌ما را در ارائه خدمات بهتر و بیشتر همیاری نمایند.

——–

لازم به ذکر است که افتتاحیه ی رسمی‌ساختمان جدید این موسسه روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، مصادف با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) به آدرس: خیابان بیهق، بیهق ۱۸، کوچه ی روبروی مسجد پامنار، ساختمان خیریه حضرت خدیجه (س) می‌باشد.

یک دیدگاه »

 1. تاوپلج ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۲ at ۷:۰۲ ب٫ظ - پاسخ

  همشهری خوبم سلام
  با افتخار لینک شدید.
  خدا برامون حفظتون کنه.

فرستادن دیدگاه »