یک دروغ بزرگ درباره ی سوگواری عاشورا در مزینان

سبزواریها.کام ۳۰ شهریور, ۱۳۹۲ ۰ 819 views
سایت فرا رو به بهانه عاشورا و مراسم عاشورایی در سال گذشته اقدام به نمایش عکسهایی گزینشی از مراسم و مجالس آئینی و مذهبی محرم  و مناسبتهای سوگواری عاشورا و شام غریبان کرد که در سراسر ایران اجرا می‌شود.

متأسفانه دست اندرکاران این سایت تاکنون چندین بار نمادهای مذهبی و عزاداری برای ائمه را به سخره گرفته اند ولی مسئولین مملکتی و دستگاه قضایی تا کنون اقدامی‌برای برخورد با عوامل این سایت نکرده اند یکی از این توهین‌های آشکار انتشار نظرات کاربرانی بود که در زمان حمل ضریح جدید بارگاه سیدالشهدا (ع) در شهرهای مختلف ایران و تبرک جستن مردم ایمانی را خرافه پرستی و مضحک دانست که این حرکت موجب اعتراض بعضی از روزنامه‌ها و رسانه های خبری شد اما از طرف دستگاه قضایی هیچ برخوردی صورت نگرفت.

کاملا مشهود، واضح و مبرهن است که انتخاب عکسهای عاشورا و مراسم محرم از خبرگزاریها نه برای پاسداشت عزاداری امام حسین (ع) که تنها برای مبارزه با فرهنگ عزاداری است همانند عکسهایی از شب شام غریبان در تهران و یا همین دو عکسی که به مزینان ما نسبت داده اند. و در ادامه نیز انتشار نظرات کاربرانی است که مغرضانه همانند متولیان این سایت به این گونه مراسم خرده گرفته و گاه الفاظ و مطالب ناشایستی را به کار برده اند که از بازگویی آنها معذوریم.

 این مراسم در منطقه ای کوهستانی برگزار می گردد و کسانی که زادگاه ما را می‌شناسند می‌دانند که مزینان در منطقه ای کویری واقع شده و البته یکی از کویرهای تاریخی و نام آشنای ایران است ودکتر علی مزینانی شریعتی به زیبایی در وصف این کویر که خاستگاه او و اجدادش می‌باشد کتاب ماندگار کویر را به رشته ی تحریر در آورده است . شاید دست اندرکاران این سایت از مراسم باشکوه روز
عاشورا در مزینان اطلاع کامل دارند و چون می‌دانند این برنامه تأثیر فراوانی بر روی مخاطبین و مردم منطقه دارد و هرساله از تمامی‌نقاط ایران و حتی بعضی از کشورهای خارجی از آن استقبال ویژه ای می‌نمایند ؛ قصد آن را دارند تا به  خیال خام خود از شکوه و عظمت آن بکاهند .

پس از تحقیق شاهدان کویر مزینان مشخص شد عکسهای فوق مربوط به مراسم مردم خوب روستای اساس است که خبرگزاری مهر در توضیح آن نوشته است :

«ساری-خبرگزاری مهر: اِساس یکی از روستاهای کوهستانی و دور دست شهرستان سوادکوه در استان مازندران است که هرساله مراسم روز عاشورای آن با اجرای سنت (پِلک کِشی) یا همان یزید کشان هنگام طلوع آفتاب برگزار می‌شود. این سنت که در گذشته با سنگ قلاب و زدن کوزه‌هایی که بالای درختان جای می‌دادند برگزار می‌شد کوزه‌های آب نماد از شکم یزید بود که توسط انتقام جویان خون حسین (ع) به صورت نمادین آن را پاره می‌کردند. این سنت امروز توسط شلیک تفنگ‌های شکاری مردم این روستا برگزار می‌شود.»

در سراسر این کره ی خاکی مراسم سوگواری به اشکال مختلف برگزار می‌شود و مردم هرسرزمین به یاد عزیزان از دست رفته ی خویش به شیوه ای خاص عزاداری می‌کنند برای خود آئینی دارند و این آئین برخاسته از سنت آن جامعه است بعضی معتقدند که اگر از این آئیین پیروی نکنند مورد لعن و نفرین قرار می‌گیرند.

درهمین سرزمین تاریخی خودمان که خاستگاه تمدن بشری است مراسم و آئین‌ها ییرا می‌بینیم که در سوگ سیاوش اجرا می‌شده که آن را اکنون پاس می‌داریم واساتید به عنوان یک مراسم آئینی خوب و صحنه ای از نمایش تمدن ایرانی دردانشگاه‌های هنری بررسی و مورد تحقیق دانشجویان قرار می‌دهند.

در سرزمین هند برای مردگان خویش مراسمی‌دارند به نام تراویح و شراد که در مدت عزاداری برای عزیزانشان همچون ما ایرانیان رفتار می‌کنند اما کمی‌متفاوت آنها در مدت ۱۳ روز لب به شیرینی نمی‌زنند ولی ما حلوا می‌پزیم و گاه شیرینی هم برسرقبر عزیزمان پخش می‌کنیم اما آیا هیچگاه کسی آنها را مسخره کرده است ؟ آنها جسد متأهلین خویش را می‌سوزانند و خاکسترش را به دریا می ریزند و مجردها را دفن می‌کنند .آیا کسی گفته این مراسم کار نادرستی است آیا هیچگاه تلویزیون و یا رسانه ای از آن به عنوان یک مراسم غلط یاد کرده است.

امیدوارم مسئولین امر حرف ما را شنیده و بدانند که منظورمان چیست؟

sm-fararo-1

مراسم یزیدکشی در مزینان؛سنت شلیک به نماد یزید(مهر)

sm-fararo-2

منبع مهر  +  فرارو

نویسنده : علی مزینانی

فرستادن دیدگاه »