در مکتب امیر : نکوهش اهل رأى

سبزواریها.کام ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۳ ۰ 45 views

ترجمه خطبه ۱۸

دعوایى نسبت به یکى از احکام اجتماعى نزد عالمى مى ‏برند که با رأى خود حکمى صادر مى ‏کند. پس همان دعوا را نزد دیگرى مى‏ برند که او درست بر خلاف رأى اوّلى حکم مى‏ دهد. سپس همه قضات نزد رییس خود که آنان را به قضاوت منصوب کرده، جمع مى‏ گردند. او رأى همه را بر حق مى‏ شمارد .

در صورتى که خدایشان یکى، پیغمبرشان یکى، و کتابشان یکى است، آیا خداى سبحان، آنها را به اختلاف، امر فرمود، که اطاعت کردند یا آنها را از اختلاف پرهیز داد و معصیت خدا نمودند.

آیا خداى سبحان، دین ناقصى فرستاد و در تکمیل آن از آنها استمداد کرده است آیا آنها شرکاء خدایند که هر چه مى‏ خواهند در احکام دین بگویند و خدا رضایت دهد .

آیا خداى سبحان، دین کاملى فرستاد پس پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم در ابلاغ آن کوتاهى ورزید در حالى که خداى سبحان مى‏فرماید: «ما در قرآن چیزى را فروگذار نکردیم».

و فرمود: «در قرآن بیان هر چیزى است».
و یاد آور شدیم که: بعض قرآن گواه بعض دیگر است و اختلافى در آن نیست. پس خداى سبحان فرمود: «اگر قرآن از طرف غیر خدا نازل مى‏شد اختلافات زیادى در آن مى ‏یافتند» همانا قرآن داراى ظاهرى زیبا و باطنى ژرف و ناپیداست، مطالب شگفت آور آن تمام نمى ‏شود، و اسرار نهفته آن پایان نمى ‏پذیرد و تاریکى‏‌ها بدون قرآن بر طرف نخواهد شد.

“در مکتب امیر : نکوهش اهل رأى”, out of ۵ based on ۱ ratings.

فرستادن دیدگاه »