در مکتب امیر : نکوهش خودمحورى در قضاوت

سبزواریها.کام ۴ اسفند, ۱۳۹۲ ۰ 123 views

ترجمه خطبه ۱۸

نکوهش از اختلاف رأى عالمان در احکام قطعى اسلام

۱ نکوهش اهل رأى (خودمحورى در قضاوت)
دعوایى نسبت به یکى از احکام اجتماعى نزد عالمى می‌‏برند که با رأى خود حکمى صادر می‌‏کند. پس همان دعوا را نزد دیگرى می‌‏برند که او درست بر خلاف رأى اوّلى حکم می‌‏دهد. سپس همه قضات نزد رییس خود که آنان را به قضاوت منصوب کرده، جمع می‌‏گردند. او رأى همه را بر حق می‌‏شمارد .

در صورتى که خدایشان یکى، پیغمبرشان یکى، و کتابشان یکى است، آیا خداى سبحان، آنها را به اختلاف، امر فرمود، که اطاعت کردند یا آنها را از اختلاف پرهیز داد و معصیت خدا نمودند.

۲ مبانى وحدت امّت اسلامى
آیا خداى سبحان، دین ناقصى فرستاد و در تکمیل آن از آنها استمداد کرده است آیا آنها شرکاء خدایند که هر چه می‌‏خواهند در احکام دین بگویند و خدا رضایت دهد .

آیا خداى سبحان، دین کاملى فرستاد پس پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم در ابلاغ آن کوتاهى ورزید در حالى که خداى سبحان مى‏ فرماید: «ما در قرآن چیزى را فروگذار نکردیم».

و فرمود: «در قرآن بیان هر چیزى است». و یاد آور شدیم که: بعض قرآن گواه بعض دیگر است و اختلافى در آن نیست. پس خداى سبحان فرمود: «اگر قرآن از طرف غیر خدا نازل مى‏شد اختلافات زیادى در آن مى‏یافتند» همانا قرآن داراى ظاهرى زیبا و باطنى ژرف و ناپیداست، مطالب شگفت آور آن تمام نمى‏شود، و اسرار نهفته آن پایان نمى ‏پذیرد و تاریکى ‏ها بدون قرآن بر طرف نخواهد شد.

فرستادن دیدگاه »