دومینوی تعطیلی کتاب فروشی ها به برزین مهر رسید

سبزواریها.کام ۵ بهمن, ۱۳۹۲ ۱ 417 views

دومینوی تعطیلی کتاب فروشی‌های سبزوار که در دو سال اخیر ۸ قربانی داشت به کتاب فروشی برزین مهر رسید.

آژند (ثنایی فر) ، سیما (سیّدی)، کارن (لعل بهادر)،دولت، معلم(خانزاده)، افرا(پارساپور)، هدایت و فرهنگسرای آفتاب محافل فرهنگی بودند که خوراک فکری این شهر را تامین می‌کردند و امروز خبری از آنها نیست.

مهر ماه سال گذشته که جمعه بازار کتاب فعال شد، مسئولین شهری قول‌های زیادی دادند که می‌خواهند وضعیت کتاب خوانی شهر را متحول کنند.

اما چیزی که امروز شاهد آن هستیم، خالی شدن شهر از کتاب فروشی‌هاییست که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند با کتاب، بازاری برخورد کنند.

کاظم دامغان ثانی (مدیر انتشارات و کتاب فروشی برزین مهر) در چند روز اخیر اعلام کرده است به دلیل افزایش ناگهانی و ۵۰ درصدی اجاره ی مغازه مجبور است تا فعالیت خود را تعطیل کند.

domino

دامغان ثانی باید ۱۰ روزه مغازه ای را تخلیه کند که ۳ ماه طول کشید تا آن را از محل قبلی جابجا کند (و البته در آن مدت ۲ اجاره مغازه پرداخت می‌کرد)، در غیر این صورت باید با حکم تخلیه ای مبارزه کند که می‌خواهد کتاب‌هایش رو آواره ی خیابان‌ها کند.

این که صاحب مغازه ی ایشان به فکر حکم تخلیه ی سریع باشد و برایش مهم نباشد که چطور باید چند هزار کتاب را ده روزه جابجا کرد، چیز عجیبی نیست؛ عجیب این است که مسئولین “خود فرهنگی دان” ما چرا بی تفاوت هستند.

این که نمایندگان شهر ( چه در مجلس و چه در شورای شهر ) همه مدعی فرهنگ هستند و خود را حامی‌فرهنگ و هنر “شهر دیرینه‌های پایدار” و “روشنفکران همیشه بیدار” می‌دانند، چرا باید به این موج هجوم سیاهی و بی فرهنگی بی تفاوت باشند جای سوال دارد.

ایجاد پاساژ ویژه کتاب فروشان، اعطای تسهیلات، خرید کتاب و … از وعده‌هایی بوده که در این مدت داده شده است.

اما سر انجام این وعده‌ها چه بوده؟

نیازی به تشریح نیست…

——

نسخه ی اصلی کاریکاتور اثر Mike Luckovich

یک دیدگاه »

  1. فرهاد ادیبان ۶ بهمن, ۱۳۹۲ at ۱:۰۹ ق٫ظ - پاسخ

    فرهنگ؟؟!
    جماعت خواب! اجتماع خواب زده! جامعه ی چرتی…
    مصداق آبادی ماست…
    از این بهتر نمی‌شود.

فرستادن دیدگاه »