رتبه سوم شهرستان سبزوار در شاخص توسعه صنعتی خراسان رضوی

امید برومندی ۲۸ شهریور, ۱۳۹۲ ۰ 449 views

توسعه صنعتی همواره یکی از دغدغه‌های مهم مردم و به ویژه جوانان جویای کار در دارالمومنین سبزوار بوده است.

در این رابطه وضعیت منطقه غرب خراسان رضوی تا چند سال گذشته به گونه ای بود که هر چند شهرستان سبزوار در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای شمال شرق کشور مطرح بوده و همچنین به اولین قطب دانشگاهی استان‌های خراسان بعد از مشهد مقدس تبدیل شده است، اما به لحاظ صنعتی در جایگاه مناسب خود در رده بندی‌های استانی قرار نگرفته بود.

همین موضوع باعث ایجاد نرخ بالای بیکاری در منطقه غرب خراسان رضوی و مهاجرت جوانان این خطه به شهرهای بزرگی نظیر تهران و مشهد شده بود.

با این حال توانمندی‌های بالقوه موجود در خطه سربداران، همواره گواه این بود که اگر برنامه ریزی و مدیریت صحیحی در حوزه صنعتی این شهر انجام شود، سبزوار به خوبی می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی استان و حتی کشور شناخته شود.

وجود تعداد زیادی از معادن طبیعی ارزشمند در منطقه، وجود سرمایه‌های بانکی فراوان نزد مردم سبزوار، وجود دانشگاه‌های متعدد به عنوان زیرساخت علمی‌و تحقیقاتی مورد نیاز برای شکل گیری صنایع مختلف، وجود نیروی انسانی تحصیل کرده و متبحر برای ورود به بازار کار، برخورداری منطقه سبزوار از فرودگاه به عنوان یک زیرساخت اساسی توسعه، دسترسی سبزوار به شریان‌های مهم ارتباطی کشور به ویژه جاده آسیایی تهران – مشهد و … شماری از  توانمندی‌های بالقوه دیار سربداران برای تبدیل شدن به یک قطب مهم صنعتی در شمال شرق کشور بود.

خوشبختانه این توانمندی‌های دیار سربداران در سال‌های اخیر مورد توجه مسوولان اجرایی، نمایندگان و سایر دلسوزان توسعه سبزوار قرار گرفته و تحرکات خوبی در زمینه توسعه صنعتی این منطقه انجام گرفته و با اجرای تدریجی شماری از پروژه‌های صنعتی، جایگاه سبزوار در جدول رتبه بندی صنعت خراسان رضوی ارتقاء قابل قبولی پیدا کرده است. به طوری که سبزوار طبق اعلام رسمی‌برخی از مسوولان هم اکنون در جایگاه سومین شهر صنعتی استان خراسان رضوی قرار دارد.
این سخن را اخیرا، یکی از نمایندگان مردم سبزوار بزرگ در مجلس شورای اسلامی  نیز بیان کرده است.
به گزارش روابط عمومی‌وبسایت محمدرضا محسنی ثانی، این نماینده اصولگرای مجلس در نشستی صمیمی‌با جمعی از فرهیختگتان حوزه انتخابیه خود اظهار داشت، سبزوار هم به لحاظ تعداد صنایع در حال فعالیت، هم به لحاظ پروانه‌های صنعتی صادرشده، پس از مشهد مقدس و نیشابور سومین شهرستان استان خراسان رضوی است.

وی سپس  با اشاره به اینکه ظرفیت شهرک صنعتی شماره یک سبزوار کامل پرشده و هم اکنون چندین واحد صنعتی در شهرک صنعتی شماره دو در حال فعالیت هستند،  گفت : از ابتدا همت مان را برای حمایت و جذب سرمایه گذاران به ویژه در بخش صنعت معطوف کردیم و نتیجه مناسبی نیز به دست آوردیم .

مشروح کامل سخنان نماینده سبزوار درباره وضعیت صنعتی این شهر را در آدرس زیر مطالعه نمایید :

سبزوار سومین شهرستان صنعتی استان خراسان رضوی است

گفتنی است رئیس اداره صنعت و معدن سبزوار نیز پیش از این از روند توسعه صنعتی شهرستان سبزوار ابراز رضایت کرده و در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس گفته است :

توسعه صنعت در سبزوار چشمگیر است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار گفت: توسعه صنعت در سبزوار چشمگیر است و برای پیشرفت صنعت در این شهرستان تلاش می‌کنیم.

علی امیدبخش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سبزوار اظهار کرد: عقب‌ماندگی صنعت در شهرستان سبزوار مربوط به گذشته است که با پیگیری‌های انجام شده در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی را در این بخش شاهد بودیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی گفت: واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی شماره یک سبزوار به طور کامل راه‌اندازی شده و شهرک صنعتی شماره دو این شهرستان نیز در حال راه‌اندازی و در مرحله واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است.

مشروح کامل سخنان علی امیدبخش رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت سبزوار نیز در رابطه با رشد صنعتی مطلوب این شهر در سال‌های اخیر هم اکنون در خبرگزاری فارس قابل مطالعه است :

 

کارخانه سیمان سبزوار

کارخانه سیمان سبزوار

بازدید دانشجویان از کارخانه سیمان سبزوار

بازدید دانشجویان از کارخانه سیمان سبزوار

انعکاس خبری فعالیت فولاد سبزوار در رسانه‌ها

انعکاس خبری فعالیت فولاد سبزوار در رسانه‌ها

انعکاس خبری فعالیت سیمان سبزوار در رسانه‌ها

انعکاس خبری فعالیت سیمان سبزوار در رسانه‌ها

 

شرکت کابل خودرو سبزوار

شرکت کابل خودرو سبزوار

شرکت کابل خودرو سبزوار

شرکت کابل خودرو سبزوار

skc-arm

فرستادن دیدگاه »