سبزوار، یک ملکه از یک قدس

امید برومندی ۲۵ تیر, ۱۳۹۲ ۰ 286 views

golabchiیک چهره ماندگار کشوری و استاد برجسته دانشگاه‌های ایران در زمینه راه و ساختمان و معماری گفت: باید سبزوار را به عنوان یک ملکه از یک قدس نگاه کرد.

پروفسور محمود گلابچی این سخنان را مدتی پیش در حاشیه مسابقه برترین طرح معماری برای بروژه باغ بازار سبزوار در تهران بیان کرده بود.
باغ بازار پروژه ای تجاری و تفریحی در دیار سربداران است که سبزواری‌ها از حدود دو سال گذشته به صورت جسته و گریخته از مقدمات اجرای آن با خبر شده اند.
این پروژه با مختصاتی که دارد، می‌تواند به لحاظ گردشگری تأثیرات مثبتی براین کهن شهر خراسان برجای گذاردو همچنین به ایجاد چهره ای شادتر و آبادتر در سطح شهر سبزوار بیانجامد.

پروژه باغ بازار سبزوار، از سال ۱۳۹۰ قرار بوده است در این شهر کهن خراسان که از دیرباز از مهمترین قطب‌های اقتصادی شمال شرق ایران محسوب می‌شده، به اجرا در بیاید، اما بنا به دلایلی اجرای آن مدتی متوقف مانده است.

با این حال اخیراً سرپرست سازمان بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهرداری سبزوار در مطلبی که رسانه‌های محلی به انتشار آن پرداختند، مجدداً به پروژه باغ بازار اشاره کرد و اجرای آن را آغاز فصل جدیدی از توسعه و عمران شهری دانست.
اینک امید می‌رود با شروع هر چه سریعتر اجرای این پروژه در دارالمومنین سبزوار رونق هر چه بیشتر رونق تجاری و قطبیت گردشگری منطقه غرب خراسان رضوی تأمین شود.
گفتنی است، مسابقه انتخاب بهترین طرح معماری باغ بازار سبزوار در اردیبهشت ۹۰ در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد که در آن تعداد زیادی از معماران داخل و خارج از کشور شرکت کردند و از آن بین بهترین طرح توسط چند چهره مطرح کشوری در رشته معماری، انتخاب شد.
یکی از داوران مسابقه ملی باغ بازار سبزوار، پروفسور محمود گلابچی چهره ماندگار جمهوری اسلامی‌ایران در زمینه مهندسی راه و ساختمان و استاد و پژوهشگر برجسته دانشگاه‌های کشور در زمینه معماری و راه و ساختمان بود.

baq

گفتنی است پروفسور محمود گلابچی که اصالتا مشهدی است و در سال ۱۳۸۹ به عنوان چهره ماندگار در رشته مهندسی راه و ساختمان انتخاب شده بود.

متن کامل سخنان دکتر محمود گلابچی در رابطه با نقش و جایگاه تاریخی و فرهنگی دارالمومنین سبزوار و پروژه باغ بازار این شهر که در حاشیه مسابقه باغ بازار بیان شده و در  در پایگاه خبری سبزوارآنلاین منتشر شده است، را می‌توانید در این پایگاه خبری مطالعه کنید.

معماری بومی‌باغ بازار سبزوار گامی‌بلند در ارتقاء این شهر است.

تهیه شده توسط گل زیره

فرستادن دیدگاه »