سبزوار از قدیمی ترین مراکز جمعیتی خراسان

امید برومندی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۲ ۱ 460 views

خبرگزاری رسمی‌جمهوری اسلامی‌ایران (ایرنا) در استان خراسان رضوی اخیرا با انتشار مطلبی مفصل،  به معرفی برخی جاذبه‌های گردشگری این سرزمین کهن پرداخته است.
در این گزارش، دارالمومنین سبزوار شهر دیرینه‌های پایدار در کنار مشهد و نیشابور به عنوان یکی از مراکز مهم جمعیتی خراسان مطرح شده است که از پیشینه ای کهن برخوردار بوده و دارای شماری از اماکن تاریخی و فرهنگی جذاب و ارزشمند برای گردشگران است.
بخش‌هایی از این گزارش ایرنا را در ادامه منتشر می‌کنیم :

455454545454

خراسان رضوی با مراکز جمعیتی کهن همچون توس، نیشابور و سبزوار از قدمت تاریخی بسیار برخوردار است به گونه ای که تا قبل از اسلام و در قرون اخیر این خطه از مهمترین مراکز تاثیرگذار در تاریخ و فرهنگ ایران زمین بوده است.
مردم این استان به زبانهای فارسی، ترکی و کردی با لهجه‌های متفاوت سخن می گویند‏.‏
مردم در خراسان رضوی اغلب شیعه هستند و در چند شهر مرزی چون تایباد، خواف، تربت جام، درگز و سرخس شماری از هموطنان اهل سنت نیز زندگی می کنند‏.‏……
پیشینه تاریخی و وجود شخصیتهای برجسته علمی و فرهنگی در جای جای این خطه به حدی است که این استان از نظر بسیاری از صاحبان علم و اندیشه خاستگاه مهمترین رویدادهای علمی و فرهنگی شناخته می شود.

* آثار تاریخی ‏
بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیش از ۱۰ هزار اثر تاریخی و فرهنگی در خراسان رضوی شناسایی شده که حدود یک هزار و۵۰۰ ‏مورد آنها در فهرست آثار ملی در قالب میراث تاریخی، معنوی و هنری به ثبت رسیده است.‏
آثار تاریخی متعدد و برجسته این استان که اغلب متعلق به دوره‌های تاریخی تعیین کننده در ایران است سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار است.

* مکانهای دیدنی و تفریحی ‏
استان خراسان رضوی یکی از مهمترین قطبهای گردشگری ایران است و از جاذبه‌های طبیعی و مکانهای دیدنی، مذهبی و تاریخی بسیار ارزشمندی برخودار می باشد.‏
مهمترین اماکن دیدنی خراسان رضوی، حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) و مجموعه آستان قدس رضوی، مسجد گوهرشاد، مدرسه پریزاد، مدرسه دودر، بقعه خواجه ربیع، بقعه گنبد سبز، آرامگاه نادرشاه افشار، مصلای مشهد، مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز و بوستان وکیل آباد‏ است.‏
همچنین مجموعه‌های کوه سنگی، بند گلستان، خواجه اباصلت، خواجه مراد و مقبره گوهرتاج در مشهد، مسجد پامنار، آرامگاه ملاهادی سبزواری، مناره خسروگرد، رباط مهر، آرامگاه سیدحسن غزنوی و مسجدجامع سبزوار، گنبد‌هارونیه و آرامگاه فردوسی در توس، کتیبه نادری و عمارت خورشید کلات نادری از جمله مکانهای دیدنی در این استان است‏.‏..
مسجد کبود گنبد در کلات نادری، شهر عتیق، تپه بام و مدرسه عرضیه در قوچان ، آرامگاه شاه قاسم انوار و مقبره شیخ احمد جامی در تربت جام، برج کرات در تایباد، ارگ کلاه فرنگی، دریاچه گل بی بی و آرامگاه بابا لقمان در سرخس، قدمگاه رباط عباسی و آرامگاه عطار از دیگر آثار دیدنی و تاریخی خراسان رضوی هستند.

مقبره کمال الملک و خیام در نیشابور، برج علی آباد، مناره فیروزآباد، باغ مزار و آرامگاه مدرس در کاشمر و مقبره شیخ حیدر و مسجد ملک در تربت حیدریه از دیگر امکان دیدنی تاریخی و تفریحی خراسان رضوی محسوب می شوند.
این اماکن تنها بخشی از صدها اثر تاریخی، فرهنگی، هنری و طبیعی در این استان است بطوری که با حضور در هر یک از شهرستانهای این استان با کمی پرس و جو از اهالی منطقه می توان آثار و ابنیه تاریخی فراوان دیدنی را دید و از زیبایی آنها لذت برد.

* جاذبه‌های طبیعی گردشگری
خراسان رضوی در پهنه وسیع خود با برخورداری از طبیعت بکر و دیدنی با تنوع زیستی بسیار و حیات وحش دیدنی و منحصر بفرد یکی از مقاصد مطلوب و همیشگی برای طبیعت گردان و گردشگران داخلی و خارجی نیز محسوب می شود.
آبشار آب گرم، آبشار اخلمد، آبشار ارتکند و آبشار قره سو در کلات، دریاچه بزنگان در سرخس، رودخانه بابا رمضان در نزدیکی کوههای هزار مسجد در سرخس، رود معجن در شهرستان تربت حیدریه، غار مزدوران در حد فاصل شهرستانهای سرخس و مشهد، غار مغان در روستای مغان نزدیک مشهد و بینالود به عنوان مشهورترین قله این استان به بلندی سه هزار و ۲۱۱ متر در شمال شهر نیشابور از مهمترین جاذبه‌های طبیعی به شمار می روند.

* جاذبه‌های تاریخی و معماری
خراسان رضوی بزرگترین قطب گردشگری مذهبی کشور است که با توجه به قدمت تاریخی در حوزه تاریخ اسلام بناهای آرامگاهی بیشترین و مهمترین چشم انداز معماری این منطقه را به خود اختصاص داده است.
مجموعه‌های آرامگاهی بناهایی هستند که طی سالیان طولانی بر روی مدفن و مزار شخصیتهای مذهبی و محبوب شکل گرفته اند و معمولا شامل بنای حرم، مساجد، مدارس، کتابخانه‌ها، کاروانسراها، آب انبارها، خانقاه‌ها و فضاهایی از این قبیل می شوند‏.‏
گسترش چنین مجموعه‌هایی با گسترش مذهب، اعتبار و احترام صاحب مدفن و ارزش هنری و معماری بناهای ساخته شده ارتباط مستقیم دارد.

برخی از مجموعه‌های آرامگاهی مانند آستان قدس رضوی در شکل گیری و پیدایش شهرها نقش اساسی و مهمی ایفا کرده و به مرکز فعالیتهای مختلف مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تبدیل شده اند.

مجموعه آستان قدس رضوی یکی از باشکوهترین بناهای آرامگاهی سراسر جهان اسلام است که وجود مبارک حضرت امام رضا(ع) را در برگرفته و سبب شده خراسان رضوی به بزرگترین قطب گردشگری مذهبی در ایران تبدیل شود.
این مجموعه که خود به تنهایی جاذبه معماری کم نظیری به شمار می رود همراه با سایر بناها و آثار معماری این سرزمین سبب شده خراسان رضوی علاوه بر جاذبه‌های معنوی از نظر جاذبه‌های معماری و تاریخی نیز دارای اهمیت بسیار باشد‏.‏
مجموعه آستان قدس رضوی دارای پنج صحن اصلی به نامهای صحن عتیق (انقلاب)، صحن جدید(آزادی)، صحن امام خمینی(ره) ، صحن جمهوری اسلامی و صحن قدس است که دو صحن اخیر نوساز هستند.
هر یک از صحن‌های مجموعه آستان قدس رضوی شاهکارهایی از معماران مختلف ایرانی را به نمایش می گذارند.
از جمله آثار ارزشمند داخل حرم رضوی سه محراب باشکوه مربوط به قرن هفتم هجری است که بر روی دو محراب کتیبه‌هایی به خط کوفی و بر روی محراب سوم کتیبه ای به خط کوفی و ثلث به رنگ لاجوردی بر زمینه سفید مشتمل بر آیات و احادیث نوشته شده است.
درهای سه گانه حرم مطهر رضوی نیز از آثار با ارزش هنری به شمارمی روند که هنر بکار گرفته شده در آنها مورد تحسین هنرمندان مختلف است.
صحن‌های حرم مطهر رضوی هر یک در دوره ای تاریخی ساخته شده اند و معماری هر یک از صحن‌ها گویای روند معماری زمان خود و در حقیقت شناسنامه هنری و معماری آن دوره است.
مسجد زیبا، تاریخی و مشهور گوهرشاد در جنوب حرم مطهر رضوی قرار گرفته و به سبب دارا بودن انواع تزیینات چشمگیر و غنی، از دیدنی ترین مسجدهای منطقه محسوب می شود.
همچنین آرامگاه فردوسی شاعر بزرگ پارسی در سرزمین توس زیارتگاه مشتاقان ادبی است و شهر توس، شهرت و معروفیت خود را مدیون آثار و شخصیت شامخ این شاعر ارجمند است.‏
شهر توس که به نظرمی رسد اواخر دوره ساسانیان ساخته شده و زندان و گنبد‌هارونیه را در برگرفته یکی دیگر از دیدنی ترین مناطق استان خراسان رضوی است.
بنای کاخ خورشید نیز در وسط باغ بزرگی قرار گرفته که از آثار دوره نادرشاه افشار است و امروزه به مکانی برای بازدید همه مردم تبدیل شده است.
بناهای تاریخی و معماری متعدد در مناطق مختلف خراسان رضوی پراکنده شده اند ولی مهمترین و بیشترین این بناها در شهرستان مشهد واقع هستند.
مجموعه کلات نادری مانند دره ای است که توسط دو رشته کوه مرتفع محاصره شده و آثار باستانی آن به دوره نادرشاه افشار تعلق دارند‏.‏
کتیبه نادری واقع در خارج از قلعه نادری(دربند نفتی) به زبان ترکی و به خط نستعلیق در بدنه کوه قرار گرفته، دروازه ورودی، دروازه دهچه، دروازه چوب بست، دروازه گشتانه، دروازه نفتی، دربند ارغون شاه، همراه با عمارت خورشید و تخت دختر مجموعه بناهایی هستند که بر روی تپه ای به امر نادرشاه ساخته شده و اکنون آثار پراکنده ای از آنها به جای مانده که برای گردشگران جذاب و دیدنی هستند‏.‏
آتشکده “بازه هور” که در روستای رباط سفید تربت حیدریه واقع شده نیز از بناهای باستانی این منطقه به شمار می رود.
مسجد جامع رشتخوار، مسجد مولانا در تربت جام و مسجد جامع سنگان در خواف نیز از دیگر بناهای تاریخی و قدیمی استان خراسان رضوی محسوب می شوند.
مدرسه‌های بسیار نیز در کنار مسجدهای متعدد استان بنا شده اند که برخی از آنها از جمله مدرسه‌های دو مناره گلشن، میرزا جعفر و مدرسه نواب و مدرسه‌های سبزوار از ارزش خاص معماری و تاریخی برخوردار هستند.
تپه‌های باستانی که برخی از باستانشناسان اکتشافات مهمی روی آنها انجام داده اند، پله ای تاریخی که در دوره‌های مختلف ساخته شده اند، سدهای قدیمی که برخی از آنها هنوز مورد استفاده قرار می گیرند و بازمانده‌های شهرهای قدیمی بخش دیگری از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و معماری استان خراسان رضوی را تشکیل می دهند.
منبع : ایرنا

یک دیدگاه »

فرستادن دیدگاه »