سبزوار کجاست؟ | سبزواری کیست؟

سبزواریها.کام ۳ اسفند, ۱۳۹۱ ۳ 2,619 views
سبزوار بزرگ

سبزوار بزرگ

در چند روز اخیر در رسانه‌های مختلف سبزواری خبرهایی می‌شنویم از اینکه افراد یا گروه‌هایی به دنبال ایجاد تفرقه در بین شهرستان‌های مختلفی هستند که قبلاً در محدوده سیاسی و فرهنگی سبزوار بوده اند.( اسرارنامه + نسیم جوین )

اینکه این افراد به دنبال چه چیزی هستند تقریباً روشن است و نیازی به توضیح نیست.

مهم این است که وظیفه ما چیست؟
آیا باید هیزم آتشی شویم که دیگران برافروخته اند؟ و یا باید با شناخت بیشتر خود و توانمندی‌های خود این توطئه‌ها را نقش بر آب کنیم؟

مجله سبزواریها نیز با توجه به ضرورت ایجاد همدلی و اتحاد بین منطقه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی سربداران و شاید بهتر بگوئیم به قول دکتر شریعتی ” کویر، این تاریخی که در صورت جغرافیا ظاهر شده است” ؛ بر خود لازم دانسته تا به سهم خود فعالتی انجام دهد.

این نوشته شاید اولین قطعه از پازلی باشد که باید توسط رسانه‌ها و فرهیختگان این خطه کامل گردد.
امید داریم که دوستان عزیز در ادامه این مسیر ما را یاری کنند.
—————————————————

سبزوار کجاست؟

اگر به آمار و اتکا کنیم باید بدانیم که سبزوار :

یکی از شهرهای بزرگ استان خراسان رضوی است که در غرب خراسان، در شمال شرق ایران قرار دارد. تاریخ سبزوار با بیهق پیوند خورده‌است. پس از حمله مغول به سلطنت خوارزمشاه به دلیل دلاوری مدافعان فدایی موسوم به سربداران، برای مدتی به نام سربداران نیز شناخته می‌شد. اولین حکومت شیعه در ایران به دست سربداران ایجاد گردید که مدتها بر قسمتهایی از کشور حکومت نمودند و پایتخت این حکومت سبزوار بود.
سبزوار از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی‌و تاریخی شمال شرق ایران به شمار می‌آید و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده‌است. مراکز علمی‌و دانشگاهی و همچنین حوزه‌های علمیه این شهر که خود نشان دهنده علم و فرهنگ دوستی مردمان این شهر است از قدمتی دیرینه برخوردارند. این شهر خاستگاه اندیشمندان بزرگی در دوران‌های مختلف تاریخی بوده است. کلاس‌های درس حاج ملا‌هادی سبزواری فیلسوف بزرگ جهان اسلام همواره در یاد و خاطره تاریخ ماندگار است. شاعران بزرگی از این شهر نیز به دنیای علم و ادب معرفی شده اند که ابن یمین فریومدی و حمید سبزواری از جمله آنها هستند. تاریخ نگار بزرگ ایران ابوالفضل بیهقی در این شهر متولد گردید و در این دیار آرمید. در دوران معاصر نیز دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه آزاد اسلامی‌از قطبهای علمی‌شرق کشور می‌باشند که در این شهرستان به تربیت نیروهای کارآمد می‌پردازند. هم اکنون ۹ دانشگاه و موسسهٔ آموزش عالی بزرگ در این شهر مشغول به کار می‌باشند.
در سال ۱۳۸۲ فرودگاه سبزوار افتتاح شد و اکنون این فرودگاه دارای پروازهای بین‌المللی است و تنها فرودگاه موجود در خراسان رضوی است که پس از فرودگاه مشهد به جابجایی مسافر می‌پردازد. این شهر به لحاظ موقعیت تجاری و بازرگانی دربین شهرهایاستان خراسان رضوی از جایگاه ممتازی برخوردار است. فرمانداری این شهرستان جزء فرمانداری‌های ویژه ایران می‌باشد.
فاصله شهر سبزوار از طریق جاده ۴۴ با مشهد در شرق ۲۲۰ کیلومتر و با تهران در غرب ۶۷۰ کیلومتر است.

دکتر علی شریعتی، ملا‌هادی سبزواری، ملاحسین واعظ کاشفی، دکتر قاسم غنی، ابوالفضل بیهقی از بزرگ‌ترین مشاهیر سبزوارند. ( ویکیپدیا فارسی )

اما آیا این همه چیز است؟

شهری که حداقل ۵هزار سال تمدن را در خود ذخیره دارد، شهری که در تمام دوران تاریخی از نقاط مورد توجه بوده آیا فقط در آمار خلاصه می‌شود؟

می‌شود نادیده گرفت مردمی‌را که در تمامی‌اعصار از بزرگان بوده اند و بزرگی می‌کرده اند؟

اگر در دوره ای فقط ۴ آتشکده مقدس وجود داشته یکی از آنها در محدوده ی این مرز و بوم بوده، اگر زمانی فقط ۴ شهر شیعه وجود داشته یکی از آنها (و شاید برترینشان) سبزوار بوده، اگر قرار بوده تاریخ نوشته شود سبزواری‌ها نوشته اند و اگر قرار بوده اولین مقتل فارسی نوشته شود باید یک سبزواری آن را می‌نوشته.

نمی‌شود به این مردم که گاه سرهایشان را بر سر دار دیدند و گاه از سرهایشان مناری ساختند و منار سربریز شد + ولی تن به ذلت ندادند؛ افتخار نکرد.

اینکه افرادی با خیالات خام قصد تفرقه افکنی بین مردمی‌دارند که همیشه سردمداران اندیشه و تفکر بوده اند نشان از کم فهمی‌های شدیدشان دارد.

اگر بدانند که داورزنی‌های هوشمند و هوشیار ما هزاران شریعتی در بین خود دارند، اگر باور کنند جوین هنوز هزاران عطاملک در خود دارد، کمی‌فکر کنند و بفهمند ابن یمین‌ها هنوز در فریومد نفس می‌کشند دیگر در پی این خاله زنک بازی‌ها نمی‌روند.

شاید این نوشتار کوتاه فقط مقدمه ای باشد برای آنانی که می‌خواهند برای این خاک و بوم بنویسند.

۳ دیدگاه »

 1. مجله اینترنتی اسرارنامه ۳ اسفند, ۱۳۹۱ at ۸:۰۴ ب٫ظ - پاسخ

  با سلام و احترام
  تازه امروز می‌خواستیم برای مشا پیام بفرستیم و بگوییم ، امان از این آبلوموفیزم . اما خدارا شکر خودتان دوباره پیدایتان شد.
  مطلب بسیار ارزشمندی منتشر کرده اید.
  ان شاءالله در مجله اینترنتی اسرارنامه دراین زمینه به اطلاع رسانی خواهیم پرداخت.
  فقط یک انتقاد :
  در نقشه ای که ترسیم کرده اید ، یک ایراد وجود دارد. آن هم اینکه قلمرو سربداران را بسیار کوچکتر از آنچه بوده است ، ترسیم نموده اید.
  زیرا در منابع تاریخی نوشته شده است ، که سربداران حتی منطقه گرگان و شهر‌های نیشابور و طوس را هم به تصرف خود در آوردند.
  مثلاً در کتاب (تاریخ ایران از زمان باستان تا امروز)

  نویسنده: ا. آ. گرانتوسکى و دیگران / ترجمه: کیخسرو کشاورزى‏ آمده است : دیرى نپائید سربداران شهر سبزوار را به تصرف درآوردند و آنجا را مرکز حکومت خود قرار دادند (۱۳۳۷- ۱۳۸۱). در همان سالهاى نخست قیام، سربداران یک رشته شکست‏هائى به چریک‏هاى اشراف مغول- ترک وارد آوردند، و سرتاسر باختر خراسان را با شهرهاى نیشابور، طوس به قلمرو خود افزودند.
  منبع :
  http://www.vatanfa.com/1391/01/04/%D8%AC%D9%86%D8%A8%D8%B4-%D8%B3%D8%B1%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86%E2%80%8F/

  همچنین در جای دیگری از همان منبع نوشته شده است :
  این رویداد در ۱۳ دسامبر ۱۳۵۳ پیش آمد، در این هنگام گرگان به قلمرو سربداران ملحق شد.

  با توجه به این موضوع خواهشمند است نقشه ترسیم شده در این مطلب را اصلاح نمایید تا مردمان منطقه نیشابور ، مشهد و گرگان نیز بتوانند به دلیل قرار داشتن در قلمرو پرافتخار سربداران به تاریخ خود افتخار کنند.

  پیروز باشید…

  • سبزواریها.کام ۳ اسفند, ۱۳۹۱ at ۸:۲۰ ب٫ظ - پاسخ

   با سپاس از حضور شما
   این نقشه به صورت حدودی و با تکیه بر مناطق تحت پوشش خطه فرهنگی سیاسی سربداران تهیه شده.
   منبع ما در این زمینه صفحه تهیه شده در ویکیپدیا فارسی می‌باشد.
   http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Iran-anarchy_era.svg
   و البته در این نقشه استانهای شمالی و کشورهای همسایه نیز لحاظ نشده اند.
   این مطلب فقط مقدمه ای بود تا دیگر دوستان هم در این زمینه مشارکت کنند.
   امیدواریم در ادامه مقالات دوستان را بتوانیم منتشر کنیم.
   پایدار باشید.

 2. کویان ۴ مرداد, ۱۳۹۴ at ۱۰:۳۷ ب٫ظ - پاسخ

  لطفا تاریخ سبزوار را کنار تاریخ جوین(کویان) عرضه کنید نه اینکه تاریخ سبزوار را بر دیگر مناطق اطراف سبزوار بسط دهید، تاریخ جوین از نام نامی‌اش کویان (زرتشت) تا جوین الهیارخان قلیچی اش (قاجار)، چرا همه چیز را برای خود میخوانید ، ممنون

فرستادن دیدگاه »