سفره جشن حضرت امام حسن(ع) در روستای مهر

احمد مهری ۵ مرداد, ۱۳۹۲ ۰ 574 views

IMG_8570رسم است، در روز میلاد امام مجتبی(ع)، زنان روستا به یُمن این روز عزیز، در یکی از منازل سفره ای تحت عنوان سفره جشن امام حسن(ع) به نام یکی از فرزندان این امام بزرگوار(حضرت قاسم(ع) و حضرت عبدلله(ع)) پهن کرده و این سفره که پارچه ای سفید یا سبز است با گل، شیرینی، میوه، حنا و… تزیین می‌شود.

بعد از اتمام حلقه ی قرآنی این بانوان، بانی سفره، با عرض تبریک میلاد این امام بزرگوار به حاضرین، جوایزی به نونهالان و نوجوانان حاضر که معمولا فرزندان بانوان است از جمله کتاب داستان، چادر، مقتعه، جانماز و … اهدا می‌شود.

تشویق نونهالان و فزرندان به مسائل قرآنی و اسلامی‌هدف از این اقدام می‌باشد و بعد از آن شمع‌های حنای سفره مربوطه روشن می‌شود و بانوان با ذکر صلوات مراسم را همراهی میکنند.

در آخر نیز بین افراد مقداری از حنای مربوطه و پذیرایی مراسم در بسته بندی خاص توزیع می‌شود تا افراد در هنگام افطار برای تبرک پذیرایی‌ها را صرف کنند.

نکته جالب تر اینکه در این سنت سعی می‌شود هزینه چندانی نشود تا همه بتوانند این سنت را در منازل خود اجرا کنند.

این سنت سال‌های سال است در روز ۱۵ رمضان در بعضی حلقه‌های قرآنی بانوان مهر اجرا می‌شود و علاوه بر این روز، در روز میلاد ائمه اطهار(ع) و یا در در روزهای غیر آن برای حاجت روایی بانی سفره انجام میگیرد.

سادگی اجرا، توجه به شعائر دینی و مذهبی، تشویق نونهالان و کودکان به مسائل مذهبی، تقویت روحیه کار فرهنگی و مذهبی جمعی، گرامیداشت میلاد ائمه اطهار(ع) و باور به این سنت برای حاجت روایی افراد از مهمترین ویژگی‌های این سنت است.

نویسنده:احمد مهری

فرستادن دیدگاه »