سمینارهای علمی و فرهنگی فرصتی مناسب برای رونق گردشگری

امید برومندی ۲۰ شهریور, ۱۳۹۲ ۰ 203 views

شمار زیادی از شیمی‌دانان برجسته، اساتید دانشگاه، دانشجویان ، پژوهشگران و متخصصین مراکزپژوهشی وصنایع شیمیایی کشور به بازدید از موزه صنعت نفت سبزوار و تعدادی دیگر از جاذبه‌های گردشگری دیار سربداران شتافتند.pet-exp1

این تعداد از فعالان عرصه علم شیمی‌که در روزهای میانی شهریورماه ۹۲ برای شرکت در کنفرانس علمی‌شیمی‌معدنی ایران به دارالمومنین سبزوار سفر کرده بودند، در حاشیه شرکت در همایش‌های عمومی‌و جلسات تخصصی شیمی‌که به میزبانی دانشگاه حکیم سبزواری دومین دانشگاه بزرگ و معتبر ملی شمال شرق کشور برگزار شد، به بازدید از تعدادی از اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری سبزوار شهر دیرینه‌های پایدار پرداختند.
وبسایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه سبزوار و وبسایت دانشگاه حکیم سبزواری هر کدام طی انتشار گزارش‌هایی تصویری، صحنه‌هایی از بازدید اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و سایر دست اندرکاران برجسته علمی‌شیمی‌ایران از موزه نفت سبزوار را در صفحات خود به نمایش گذاشته اند که شما گرامیان برای مشاهده این صفحات می‌توانید به آدرس‌های زیر مراجعه نمایید :

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه سبزوار

دانشگاه حکیم سبزواری

 

دارالمومنین سبزوار با پیشینه غنی فرهنگی و تاریخی خود همواره به عنوان یکی از مراکز علمی‌و تمدنی ایران اسلامی‌به ویژه در شرق کشور شناخته می‌شده است. در دوران معاصر نیز به پیروی از همین سابقه درخشان تاریخی و فرهنگی، جایگاه نخستین قطب دانشگاهی و علمی‌شمال شرق کشور پس از مشهد مقدس به سبزوار اختصاص یافته است. به طوری که این شهر در زمینه رشد و توسعه دانشگاهی حتی از بجنورد مرکز استان خراسان شمالی نیز  چندین مرتبه جلوتر است.

نقش دانشگاهی و علمی‌سبزوار موجب آن شده است که این شهر سالانه به غیر از پذیرش شمار زیادی از دانشجویان در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از سرتاسر کشور، میزبان برگزاری چندین جشنواره فرهنگی و هنری و یا سمینار و کنفرانس علمی،  سیاسی و اجتماعی در سطح ملی و در پاره ای از موارد در سطح بین المللی باشد که برخی از این همایش‌ها در نوع خود کم نظیر هستند.

 

تعدادی از جشنواره‌های فرهنگی هنری و سمینارهای علمی‌که در چندسال اخیر فقط در دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان یکی از دانشگاه‌های متعدد شهر سبزوار برگزار شده اند، عبارتند از :
جشنواره ریشه‌های مشترک فرهنگی ایران و افغانستان (۱۳۸۶)، جشنواره ی سراسری تئاتر دانشگاهی منطقه شمال و شمال شرق کشور ( ۱۳۸۶ )، سومین هم اندیشی فتح دیروز، سینمای امروز ( ۱۳۸۷ )، پنجمین دوره همایش ملی پژوهش‌های ادبی کشور (۱۳۸۹)، بیست و دومین سمینار ملی جبر ایران (۱۱ لغایت ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۰)، اولین جشنواره ملی تأتر تک بازیگر رضوی (اردیبهشت ۹۱)، همایش ملی نکوداشت استاد حمید سبزواری با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و شماری دیگر از هنرمندان و مقامات بلندپایه فرهنگی و هنری ایران و خراسان(مهرماه ۱۳۹۱)

برگزاری همایش، جشنواره و سمینارهای منطقه ای، ملی و بین المللی می‌تواند برای شهرهای میزبان فواید بسیار زیادی را به همراه آورد.یکی از فواید برگزاری چنین برنامه‌هایی فرصت معرفی توانمندی‌ها و نیازمندی‌های شهر میزبان به میهمانان عمدتا برجسته ای است که از نقاط مختلف کشور و یا از خارج از کشور برای شرکت در این برنامه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

 

چنین برنامه‌هایی همچنین گام‌های موثری برای رونق صنعت گردشگری در شهرهای میزبان محسوب می‌شوند. به طوری که با ورود و اسکان یک یا چند روزه تعداد زیادی از میهمانان برجسته در شهر میزبان فرصت مناسبی برای برگزاری تورهای گردشگری فراهم می‌شود. تورهایی نظیر آنچه اعضای فعال کمپین حمایت از استان شدن سبزوار آقایان حمیدیان، معین و سایر همکارانشان در شهریورماه ۹۲ ترتیب دادند .

نظر به اینکه همایش‌ها و جشنواره‌های منطقه ای و ملی در طول سال به فراوانی در دانشگاه‌های مختلف سبزوار برگزار می‌شود، چنانچه توسط مسوولان فرهنگی دانشگاه‌ها، آژانس‌های مسافرتی برنامه ریزی و سایر مردم خوش فکر و دلسوز توسعه سبزوار برنامه ریزی مناسبی انجام شود می‌تواند در خلال برگزاری هریک از همایش‌های ملی و منطقه ای در این شهر میهمانان حضور یافته را در قالب تورهایی از چند ساعت تا یک روز و حتی بیشتر، به بازدید هدفمندانه و با کیفیت از بناها و آثار تاریخی و اماکن دیدنی منطقه سبزوار بزرگ ببرند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص برگزاری پانزدهمین کنفرانس ملی شیمی‌معدنی ایران به پایگاه خبری ایرنا مراجعه فرمایید.

pet-exp2

فرستادن دیدگاه »