ضرورت نامگذاری خیابان های سبزوار به نام محمود دولت آبادی و ابوالفضل بیهقی

امید برومندی ۱۴ شهریور, ۱۳۹۲ ۰ 322 views

نایب رئیس چهارمین دوره شورای اسلامی‌شهر سبزوار گفت : نامگذاری خیابان‌هایی به نام استاد محمود دولت آبادی و ابوالفضل بیهقی در شهر سبزوار ضروریست.
محمود پسندیده در حاشیه برگزاری تور سبزوارگردی در حضور میهمانان این برنامه افزود : متأسفانه در سبزوار جای خالی نام برخی بزرگان این شهر که در زمره مشاهیر بی مانند خراسان و ایران محسوب می‌شوند، بر خیابان‌ها یا سایر اماکن فرهنگی و عمومی‌شهر خالیست.

sabz-camp
وی گفت : از بزرگانی نظیر محمود دولت آبادی نویسنده رمان ماندگار کلیدر باید در زمان حیاتشان تجلیل شایسته ای به عمل آورد و ارزش سالها تلاش فرهنگی و هنری آنان را پاسداشت.
منتخب چهارمین دوره شورای اسلامی‌شهر سبزوار تأکید کرد : البته در جریان بزرگداشت مشاهیر کشورمان باید مراقب آن باشیم، که این حرکت‌های فرهنگی هرگز آلوده به برخی اغراض سیاسی نشود و مورد بهره برداری گروه‌های مختلف سیاسی قرار نگیرد .
وی ادامه داد همچنین ابوالفضل بیهقی از دیگر مشاهیر برجسته کشورمان است که ضروریست در شهر زادگاهش سبزوار از مقام علمی‌و تاریخی وی تقدیر شایسته ای به عمل آید. اما متأسفانه در سبزوار حتی یک خیابان به نام این شخصیت برجسته، ثبت نشده است.
پسندیده که در مسجد جامع سبزوار سخنرانی می‌کرد، همچنین به نصب تندیس دکتر علی شریعتی توسط شهرداری سبزوار و شورای سوم این شهر اشاره کرد و آن را اقدامی‌مناسب دانست و گفت : استقبالی که مردم از نصب این تندیس به عمل آوردند نشان دهنده ضرورت تجلیل از این فرزند شایسته دیار سربداران در شهر زادگاه خود بود.
وی افزود: یکی از رویکردهایی که در شورای چهارم شهر سبزوار دنبال خواهم کرد، بحث معرفی ارزش‌های تاریخی و فرهنگی دارالمومنین سبزوار و کمک به رونق گردشگری این خطه تاریخی است.
پسندیده در ادامه تأکید کرد : برای کار در زمینه توسعه گردشگری سبزوار روی پیگیری‌های من در شورای چهارم حساب کنید .
وی سپس اظهار داشت : مخصوصاً این وعده را در حضور جمع مطرح می‌کنم که بعدا اگر در این زمینه کار خاصی انجام نشد، مردم بتوانند از من سئول کنند.
پسندیده همچنین راه اندازی یک بنیاد گردشگری در سبزوار را ضروری دانست و گفت : اگر هم دولت برای راه اندازی چنین بنیادی حمایت مالی نکند، باید خود مردم و مسوولان سبزوار برای راه اندازی این بنیاد تلاش نمایند.
وی یکی دیگر از موضوعاتی که ضروریست در زمینه پاسداشت ارزش‌های تاریخی و فرهنگی سبزوار مورد توجه قرار گیرد را، طراحی و دوخت لباس‌های سنتی سبزوار عنوان کرد و گفت امیدواریم به زودی شاهد آن باشیم که شهروندان سبزواری بتوانند لباس‌های محلی متعلق به شهر خود را به راحتی خریداری کنند.
گفتنی است تور گردشگری سبزوار در روز جمعه ۸ شهریور با ابتکار اعضای جوان کمپین اینترنتی حمایت از استان شدن سبزوار و با حمایت شهرداری، اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و دفتر محمدرضا محسنی ثانی نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی‌توسط آژانس مسافرتی صحرا برگزار شد و در خلال این تور اماکنی نظیر مقبره حکیم حاج ملاهادی اسرار سبزواری  مسجد جامع سبزواری، بنای یادبود ملاحسین واعظ کاشفی، سفره خانه سنتی قیصریه، مصلی تاریخی سبزوار، آرامگاه سهراب پسر رستم و تندیس نمادین رزمگاه رستم و سهراب در سبزوار و … مورد بازدید قرار گرفت.
حمیدحمیدیان مدیر این تور گردشگری گفت : با توجه به استقبال خوبی که از اولین تور سبزوارگردی به عمل آمد، در آینده ای نزدیک تور شبی در کویر در روستای تاریخی مزینان زادگاه خانوادگی دکتر علی شریعتی و تور بازدید از آتشکده آذربرزین مهر نیز برگزار خواهد شد.

فرستادن دیدگاه »