عید، فرهنگ و اخطار

سبزواریها.کام ۴ فروردین, ۱۳۹۳ ۰ 243 views


ekhtar1در نخستین روزهای سال جدید؛ شعار مقام معظم رهبری برای سال ۹۳ در سبزوار زیر پا گذاشته شد.

شعار مقام معظم رهبری برای سال ۹۳ در نخستین روزهای سال جدید توسط گروهی از افراد ناشناس در سایه غفلت مقامات مسؤول در شهر سبزوار زیر پا گذاشته شد.
به گزارش سبزواریها.کام در حالی که حضرت آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی امسال خود که دقایقی پس از تحویل سال نو از شبکه‌های سیما پخش شد، شعار “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” را به نیکی برای این سال مطرح نمودند، تنها حدود یک روز بعد از ایراد این بیانات، عده ای از افراد ناشناس که به نظر می رسد وابسته به یک جناح شکست خورده و تندروی سیاسی در کشور باشند، با تهدید یک کتابفروشی و انتشارات مجاز محلی در شهر سبزوار و نیز با از بین بردن تبلیغات کتاب‌های یکی از نویسندگان بزرگ معاصر در این شهر نشان دادند که عملاً به توصیه‌های مقام معظم رهبری برای سال جدید پایبند نبوده و تصمیم دارند در دوران دولت تدبیر و امید نیز به تندروی‌ها و خودسری‌های خود ادامه دهند.

شرح ماجرا:
در حالی که در آستانه نوروز ۹۳ شهرداری و شورای شهر سبزوار با نصب بنرهایی برای معرفی توانمندی‌های فرهنگی دیار سربداران در سطح شهر پرداخته بودند و در این بنرها تصاویری از محمود دولت آبادی نویسنده برجسته معاصر و بعضی آثار او مشاهده می شد، شهروندان سبزواری در صبح روز شنبه دوم فروردین، مشاهده کردند این بنرها پاره شده و تلاش شده است که تمام تصاویر مربوط به محمود دولت آبادی و کتاب‌های این نویسنده بزرگ معاصر از سطح شهر زادگاهش حذف شود.

همچنین طبق اطلاعات به دست آمده، انتشارات فیروزی سبزوار در خیابان قائم نیز که به تازگی جدیدترین کتاب استاد دولت آبادی را منتشر کرده است، با کشیدن شدن ضربدرهای بزرگ با رنگ‌های زرد و سیاه روی شیشه‌های این انتشارات و نوشتن عبارت “اخطار۱” تهدید شده است.
این درحالی است که انتشارات فیروزی در یکی از مناطق مرکزی شهر و کمی پایین تر از ساختمان فرمانداری سبزوار و در نزدیکی دفتر امام جمعه این شهرستان واقع شده و در نتیجه انتظار می رود حسن همجواری با این مکان‌ها زمینه ای برای افزایش آرامش و امنیت محلی باشد. اما گویی افراطیون ناشناس به این موضوع اهمیتی نداده و با خیال راحت خرابکاری فرهنگی خود را انجام داده اند.

 محمود دولت آبادی کیست؟

محمود دولت آبادی از بزرگترین نویسندگان معاصر ایران است که در سال ۱۳۱۹ در روستای دولت آباد از توابع شهر ادب خیز و ادبیات پرور سبزوار متولد شده است. شهر سبزوار در طول تاریخ دیرینه خود همواره خاستگاه ادیبان و نویسندگان بزرگی چون خواجه ابوالفضل بیهقی، ابوالحسن زید بیهقی، ملاحسین واعظ کاشفی، دکتر علی شریعتی و … بوده است که هریک ستارگانی درخشان در آسمان ادب و فرهنگ ایران زمین بوده اند و سرانجام در دوره کنونی نیز محمود دولت آبادی به عنوان یکی دیگر از نویسندگان برجسته سبزواری درخشش خوبی در سطح ملی و فراملی پیدا کرده و بعضی آثار او نظیر رمان کلیدر زبان‌های خارجی نیز ترجمه شده است.
هرچند وجه غالب زندگی و شهرت محمود دولت آبادی به نویسندگی اوست، اما در عین حال بعضی افراد وی را به دلیل شماری از دیدگاه‌های شخصیش نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی، یک شخصیت سیاسی نیز تلقی می کنند و از همین رو همواره سعی کرده اند برای وی دردسرهایی ایجاد کنند.
شاید اوج تنش‌هایی که برای دولت آبادی ایجاد شد در رابطه با نوشتن رمان زوال کلنل باشد که درون مایه‌های سیاسی و اجتماعی دارد و چندین سال قبل نوشته شده، اما تا به امروز در ایران انتشار نیافته است.
البته این کتاب چندی پیش به زبان آلمانی ترجمه و منتشر شد و با استقبال خوبی درمیان مخاطبان آلمانی زبان مواجه گردید، اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تا کنون اجازه انتشار متن فارسی این اثر را در داخل کشور نداده است.
اما در مجموع جنبه ادبی شخصیت دولت آبادی آن اندازه پررنگ و قوی هست که هرگز نمی توان وی را یک نویسنده سیاسی دانست و در واقع اگر وجود اندکی از گرایش‌های سیاسی در رفتار و اندیشه‌های دولت آبادی را بپذیریم، بازهم سیاست به عنوان حاشیه ای براصل شخصیت ادبی دولت آبادی محسوب خواهد شد و نه اصل آن.
کما اینکه صرف سیاسی بودن هم به خودی خود جرم نیست. و طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، افراد تا آن هنگام که به نظم و امنیت عمومی جامعه ضربه ای وارد نکرده اند، حق دارند گرایش‌ها و دیدگاه‌های مطلوب سیاسی و عقیدتی خاص خود را داشته باشند و بر طبق آن عمل کنند.
علاوه بر همه آنچه تا کنون گفته شد، دولت آبادی به تازگی کتابی جدید را توسط انتشارات فیروزی شهر زادگاهش سبزوار منتشر کرده است که کاملا یک کتاب پژوهشی در حوزه ادبیات فارسی است و هیچ رنگ و شائبه سیاسی در این کتاب وجود ندارد.
اما متأسفانه افراد ناشناس به انگیزه ای که دقیقا برای هیچ کس مشخص نیست، در نخستین روزهای سال ۹۳ انتشارات صاحب امتیاز این کتاب را در شهر سبزوار تهدید کرده و اقدام به پاره کردن بنرهای عکس این نویسنده و آثارش در سطح شهر زادگاهش کرده اند!

 دولت آبادی و مخالفانش در کجای قانون هستند؟

چنان که در سطرهای پیشین توضیح داده شد، محمود دولت آبادی یکی از چهره‌های بزرگ ادبی معاصر ایران است که اگر اندکی از گرایش‌های سیاسی را برای او بپذیریم، بازهم جرمی برای وی محسوب نمی شود.
وی آن قدر موجه هست که آزادانه در ایران زندگی می کند، به شهرهای مختلف سفر می کند، رسانه‌های رسمی کشور با وی مصاحبه کرده و خبرهایش را منتشر می کنند، بیشتر کتاب‌هایش – به جز مورد استثناء زوال کلنل- در ایران اجازه انتشار می گیرند و حتی در همین اواخر به عنوان به عنوان یکی از میهمانان مدعو در مراسم دیدار شماری از هنرمندان کشور با رئیس جمهور شرکت می کند و …

بنابراین دولت آبادی نه یک فعال سیاسی، نه یک عامل استکبار، نه یک فتنه گر، نه یک شورشی و… بلکه فقط یک هنرمند عرصه ادبیات است که دیدگاه‌های سیاسی و اجتماعی خاص خود را دارد.
اما مخالفان دولت آبادی چه کسانی هستند؟
افرادی که در اقدامی خودسرانه، با منشی قلدرمآبانه در سطح شهر به راه می افتند و بنرهای حاوی تصاویر یک هنرمند برجسته کشور را پاره می کنند، و به تهدید کتابفروشی و انتشاراتی می پردازند که جدیدترین کتاب این هنرمند را چاپ و عرضه کرده است!
و همه این کارها به صورتی ناشناس انجام گرفته است. گو اینکه متخلفان خودشان هم می دانسته اند کارشان غیرقانونی و غیرمتمدنانه است.
خودشان به خوبی می دانسته اند دلیل کافی برای رد و تکفیر هنرمندی چون دولت آبادی وجود ندارد و لذا اگر آنان بر برخورد سلیقه ای خود با این هنرمند اصرار دارند، باید کارشان را به صورتی دزدانه در خفا انجام دهند.
بنابراین رسیدن به این نتیجه حتمی است که افرادی که دست به این اقدامات کور زده اند، گروهی افراطی و متخلف هستند که خود را فراتر از همه قانون‌ها و همه مدیران و مسوولان شهری می دانند.
گروهی که در نبود نظارت و مدیریت صحیح سیاسی و اجتماعی در سبزوار و شاید در بسیاری از نقاط کشور، به سرعت رشد کرده و به خود با اطمینان این جرأت را می دهند که حق دارند هر کاری را که طبق سلیقه خودشان بود انجام دهند!
نکته بدتر این است که شیوه عمل این گروه به شکلی است که کسی نمی تواند پی ببرد دقیقا مقصود واقعی آن‌ها چیست؟
زیرا جدیدترین کتاب محمود دولت آبادی که توسط انتشارات فیروزی سبزوار منتشر شده است به طور کامل کتابی غیرسیاسی و کاملا ادبی است که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده و هیچ گونه حاشیه ای نیز در جریان چاپ و انتشار این کتاب به وجود نیامده است.پس چرا باید انتشاردهندگان آن را تهدید کرد؟
چرا باید نویسنده ای سرشناس و محبوب را که دارای افتخاراتی متعدد در سطح ملی و بین المللی است و آزادانه در کشور زندگی می کند و هیچ پیگرد قانونی متوجه او نیست، اینچنین مورد بی احترامی قرارداد و خواست که او حتی در شهر زادگاه خود هم مهجور باشد؟
افرادی که چنین اقدامات خودسرانه ای انجام داده اند، اگر واقعا به درستی کار خود ایمان دارند چرا به صورت ناشناخته عمل کرده و هویت خود را از دیگران پنهان نگاه داشته اند!
همچنین اگر این افراد به درستی کار خود ایمان دارند، چرا از کانال‌های قانونی عمل نمی کنند؟
مگر شهر فاقد دادگستری و نیروی انتظامی و فرماندار و امام جمعه و سایر بزرگتران و ریش سفیدان است که عده ای ناشناس بایدچنین خود رادر جایگاه تصمیم گیری و اجرای سریع السیر تصمیمات خود جسور و بی پروا بیابند؟

آیا کسانی که دست به این اقدامات خودجوش زده اند، خود را مطیع امر رهبر می دانند؟
اگر چنین است پس فرهنگ مد نظر مقام معظم رهبری در شعار سال ۹۳ را چگونه ارزیابی کرده اند؟
آیا پاره کردن بنرهای تصویر یک نویسنده در سطح شهر یک اقدام فرهنگی است؟ و آیا عزم ملی و مدیریت جهادی که مقام معظم رهبری در سال ۹۳ توصیه کرده اند، به معنای همین اقدامات خودسرانه ای است که گروهی ناشناس در سبزوار آنان انجام داده اند؟
اگر قرار باشد گروه‌های سیاسی مختلف هریک به زعم خود شعارهای مقام معظم رهبری را از زاویه دید خود تفسیر کنند، و به همین شکل خودسرانه وارد عمل شوند، آیا سیاست‌های اعتدالی دولت تدبیر و امید که مبتنی بر احترام به نظرات و عقاید همه جناح‌های سیاسی و فکری است، امکان تحقق می‌یابد؟


01
02
03
04

NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail

 

بدین روش در پایان سال ۹۳ ارزیابی مان از تحقق شعار این سال به چه شکل خواهد بود؟

فرستادن دیدگاه »