مقدمات کار در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار فراهم شده است.

امید برومندی ۲۳ تیر, ۱۳۹۲ ۰ 571 views

free-zone

معاون استاندار خراسان رضوی : مقدمات کار در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار فراهم شده است.
معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه سبزوار از آماده بودن مقدمات کار در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان خبر داد.
قاسم شعبانی عطار که در جمع شماری از صنعتگران و فعالان اقتصادی سبزوار سخن می‌گفت، ضمن بیان این مطلب افزود : زمین مورد نیاز منطقه ویژه اقتصادی سبزوار پیش بینی شده است اما مشکل مهم در این منطقه نبود سرمایه گذار بخش خصوصی است که موسسه آبادانی دیار سربداران به دنبال پیداکردن این سرمایه گذار است . (سبزوارنیوز)
رئیس خانه صنعت و معدن سبزوار نیز در همین جلسه از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سبزوار به عنوان زیرساخت مهمی‌در توسعه صنعت شهرستان یاد کرده است.(سبزوارنیوز)

گفتنی است منطقه ویژه اقتصادی سبزوار که مجوز تأسیس آن در سال ۱۳۸۹ اخذ شده است، قرار است در ۳۰ کیلومتری شرق سبزوار و در محل اراضی همجوار با روستای زعفرانیه احداث شود.
سبزوار از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تجارت و بازرگانی شمال شرق کشور مطرح بوده است. همین حالا نیز شمار زیادی از کاروانسراهای قدیمی‌سبزوار که رفته رفته به مراکز سنتی بازرگانی و تجارت دراین شهر تبدیل شده اند، به عنون مرکز خرید و فروش عمده برخی محصولات کشاورزی در منطقه محسوب می‌شوند.
حتی طبق اطلاعات موجود نرخ زیره که یکی از عمده ترین محصولات کشاورزی غرب خراسان رضوی است در بازارهای ایران و برخی از کشورهای منطقه توسط تجار به نام و معتبر سبزواری تعیین می‌شود.
از دیگر ویژگی‌های تجاری و بازرگانی سبزوار، وجود سخت کوشی و روحیه اقتصادی در مردم این شهر است که همین دو عامل باعث شده، سرمایه پولی فراوانی در بانک‌های سبزوار نهفته باشد که این سرمایه می‌تواند در صورت انجام یک سرمایه گذاری صحیح به چرخه تولید و اقتصاد کشور وارد شود.
ایده ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سبزوار بر اساس همین توانمندی‌های ذاتی مردم این شهر مطرح شد و با مواقت نهادهای قانونی کشور واقع گردید.
به جز اینها سبزوار از برخی شر ایط مطلوب دیگر نیز برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی برخوردار است.
قرار گرفتن این شهر بر مسیر شاهراه‌های اصلی ارتباطی ایران از شرق به غرب و از شمال به جنوب، برخورداری این شهر از فرودگاه فعال با امتیاز انجام پروازهای بین المللی، وجود راه آهن سراسری تهران – مشهد در نزدیکی این شهر و … همه از دلایلی است که سبزوار را برای احداث منطقه ویژه اقتصادی مناسب نشان می‌دهد.
در صورت تحقق منطقه ویژه اقتصادی سبزوار، اقتصاد و صنعت شهرهای شمال شرق کشور به ویژه شهرستان‌های اطراف سبزوار (بردسکن، جوین، جغتای، داورزن، ششتمد، فیروزه، نیشابور، کاشمر، خلیل آباد و …) تحت تأثیر مستقیم این دست آورد مثبت اقتصادی قرار خواهند گرفت.

فرستادن دیدگاه »