مورد عجیب دی جی حسین فسنقری !!! / بخش دوم

سبزواریها.کام ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۳ ۰ 1,088 views

در بخش اول مطلب مورد عجیب دی جی حسین فسنقری به معرفی این پدیده ی رسانه ای پرداختیم.

در بخش دوم این مطلب، مسعود نصیری مدیر موسسه سرای سعادت مسعود مقاله ای دو بخشی را آماده کرده اند که امروز بخش اول آن را می‌خوانیم.

این مقاله سعی دارد دلایل چرایی این پدیده ی رسانه ای را بررسی کند

—-

طبق گزارشی که سایت internetlivestats.com اعلام کرده است، در هر ثانیه در سایت توئیر ۶۸۰۰ پیام بارگذاری می‌شود .همچنین در همین مدت یعنی در عرض یک ثانیه در سایت اینستاگرام ۱۰۰۰ عکس و در سایت  یوتیوب ۸۲۰۰۰ ویدیو در ثانیه در حال تماشا است. به عبارت دیگر، همین الان که شما که مشغول مطالعه این متن می‌باشید، ۸۲۰۰۰ ویدیو در سایت youtube در حال مشاهده است.

internet-stats02

همچنین این سایت اعلام کرده است که از تعداد کل کاربران اینترنت در جهان (بیش از دو میلیارد و نهصد میلیون نفر) حدود یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون نفر آن از کاربران و اعضای سایت اجتماعی  فیس بوک می‌باشند.این آمار واقعا خیره کننده است.
چرا که در یک آن و در یک لحظه، جمیتی برابر با جمعیت کشور چین، در حال ارتباط و مبادله اطلاعات هستند.حال تصور کنید که در این کشور مجازی (فیس بوک) یا در سایت یوتیوب، یک کلیپ ویدیویی یا متن شاعرانه، که شاید از نظر معنی و محتوا، هیچ گونه مفهومی‌نداشته باشد، مورد پسند و سلیقۀ این جمعیت یک میلیاردی قرار بگیرد.فکر می‌کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بله. دقیقاً کلیپ ویدیویی که در فضای اینترنت و شبکه‌های ویدیویی و اجتماعی با استقبال مردم روبرو شود، می‌تواند در یک یا چند روز، از فرش به عرش برسد و راه چند ساله را در چند روز بپیماید.
برای مثال، کلیپ ویدیویی “گانگنام استایل” که از ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲ در سایت یوتیوب بارگذاری شد، توانست در عرض ۹ روز یعنی تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۲ بیش ۸۰۰ میلیارد بازدید کننده را مجذوب خود کند و در عرض ۱۰ روز به شهرت و محبوبیت جهانی برسد و این یعنی “یک شبه ره صدساله را پیمودن”.

internet-stats01

شاید بد نباشد یک مثال ایرانی نیز بزنیم که در این فضاهای مجازی، توانسته است حرفی برای گفتن داشته باشد و رکوردی جالب در فیس بوک، ثبت کند.
این کلیپ ویدیویی که از یکی از مراسم‌های عروسی شهرستان سبزوار در اینترنت منتشر شده است، فیلم هنرمند جوانی است که به خوانندگی و نوازگی و حرکات موزون می‌پردازد و با رفتار‌های طنز آمیزش، لحظات شادی را فراهم می‌آورد. این کلیپ ویدیویی در ۹روز، بیش ۱۰۰.۰۰۰ لایک را از آن خود کرد و از سایت‌ها و صفحه‌های معروف و پربازدید دیگر، پیشی گرفت.
این مسئله و این اتفاق، نیاز به یک کند و کاو و بررسی بیشتری دارد.چرا که امروزه، شادمانی و نشاط جمعی، یکی از مسائل مهم و پیش روی محققان و دانشمندان است که سعی بر این دارند که عوامل مهم و اساسی، در تاثیر فضاهای مجازی بر نشاط اجتماعی را از پیش رو بردارند.
طبق آماری که در بالا ذکر شد، متوجه این نکته می‌شویم که دنیای امروز، دنیای فراوانی‌هاست.یعنی در کسری از ثانیه و در مدت زمان خیلی کوتاهی، می‌توان به دنیای سرشاری از اطلاعات و دانسته‌ها و نیازمندایها و محصولات و خدمات، دست یافت.

به عبارت دیگر، دنیای اینترنت، این امکان را برای ما فراهم کرده است تا در هر لحظه از زندگیمان، به هر چیزی که دوستش داشته باشیم، دست یابیم.هر کسی از هر طبقه ای و از هر کشوری،می‌تواند اطلاعات و دانسته‌ها و محصولات خود را در عرض کمتر از یک ثانیه، با طیف وسیعی از مردم جهان به اشتراک بگذارد.شاید به همین خاطر است که قرن جدید را “عصر انفجار اطلاعات ” نامگذاری کرده اند.
مثال عامیانه تر این قضیه این است که ما در حافظه و‌هارد کامپیوتر خود، صدها گیگابایت موسیقی و فیلم و عکس و کتاب‌های الکترونیکی و … داریم و هر روز هم به دامنه این اطلاعات افزوده می‌شود. اما یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم اینکه کدام یک از این موسیقی‌ها “حس خوب” را در ما زنده می‌کند.

امروزه مردم دنیا نمی‌توانند مانند سابق، بر سر موضوعی، ساعت‌ها و روزها و ماه‌ها فکر کنند و بعد آرام آرام شروع به فعالیت نمایند، بلکه به علت سرعت و شتاب و اینترنت و عجله و کوتاهی وقت، مجبورند بر اساس همان “حس خوب” در یک لحظه انتخاب و بررسی و عمل کنند و در یک لحظه هم از انتخاب‌هایشان لذت ببرند.
برای مثال، در یک کافی شاپ، تنوع و تعداد آبمیوه‌ها آنقدر زیاد است که ما نمی‌توانیم همه آنها را محک زده و تست کنیم و بعد، یکی از آنها را سفارش دهیم. زیرا نه وقتمان این اجازه را می‌دهد و نه بودجه مان.
ما مجبوریم از بین ۵۰-۴۰ نوع آبمیوه، در یک لحظه، آبمیوه ای را انتخاب کنیم که آن “حس خوب” و “احساس خوش” را در ما زنده می‌کند و خاطرات گذشته را به یاد می‌آورد.
یا از بین صدها گیگابایت موسیقی، فقط آهنگی را می‌پسندیم و همیشه گوش می‌دهیم که به ما “آرامش” و “حال خوب” را هدیه کند. همین امر در دنیای اینترنت نیز مصداق دارد.
یعنی ما از بین هزاران ویدیویی که در هر لحظه بر روی اینترنت آپلود می‌شود، فقط آن‌هایی را می‌پسندیم و می‌بینیم که به ما “حال خوب” و حس خوشایند” را به ارمغان بیاورند. به همین سبب است که کلیپ “گانگنام استایل” و کلیپ (دی جی فسنقری)، خیلی زود توجه ما را به خود جلب می‌کند و همان احساس خوشایند را در ما برمی‌انگیزد و به نوعی “کودک درون” همه انسان‌ها را که سرشار از کینه و عزا و سوگواری و ماتم است، شفا و جلا می‌بخشد.
این جوان با آن حرکات طنزآمیزش، ما را به دنیای پاک و بی آلایش کودکی هدایت می‌کند.دنیایی که شادی و نشاط و شور وصفا، در سادگی و صداقت و “ندانم کاری‌های کودکانه” نهفته بود و هر حرکتی که می‌کردیم، اسباب خنده پدر و مادرمان می‌شدیم.(درباره کودک درون و علت‌های بی انگیزگی و نخندیدمان بعداً و مفصلاً خواهم نوشت).

بنابراین فراوانی اطلاعات و محصولات، یک مزیت خواهد داشت و یک عیب.
مزیتش این است ما می‌توانیم از یک محصول (فیلم، عکس، انگشتر، آبمیوه، کفش و ….) تنوع زیادی را داشته و در نتیجه انتخاب‌های دقیقتری بکنیم.
و عیبش هم این است که نمی‌توانیم همه این محصولات را بررسی کنیم و مجبوریم متناسب با “حس و حال و احساسمان” و در لحظه ای کوتاه، برگزینیم.
یکی از این انتخاب‌ها، همچنان که پیشتر اشاره شد، و امروز در سایت‌ها و نشریات مختلف، توجه مردم را به خود جلب کرده است،کلیپ ویدیویی از یک مراسم عروسی سبزواری است که خواننده آن با حرکات نمایشی و طنز گونه اش، مردم را به خنده وادار می‌کند.شاید یکی از علل اسقبال مردم از این ویدیو، بومی‌بودن و محلی بودن این مراسم و برانگیختن حس نوستالژیک و خاطره انگیزی است که از عروسی‌های ایرانی در ذهن مردم به جای مانده است.جشنی که در یک فضای کاملا خودمانی و صمیمی‌و بدون ریا و بدون آلایش برگزار شده و مردم در وسط کوچه، بدون هیچ نقابی و هیچ ظاهرسازی ای ،مشغول رقص و پایکوبی هستند.
صادق بودن و بی ریایی و نداشتن نقاب‌های فراوان، یکی از عوامل “زندگی خوب و بانشاط” است و ما انسان‌ها که همیشه در جستجوی زندگی خوب و با نشاط هستیم، ناخودآگاه به این سمت کشیده می‌شویم و این فیلم با آن همه سادگی و صداقتش (نوازنده و خواننده ای سعی دارد خودش را به دوربین نشان دهد و خودی ابراز کند؛ فیلم بردار کاملا غیر حرفه ای و ناشی؛ جوانانی که در حال رقصیدن هستند؛ پدر داماد سرخوشانه مردم شاباش می‌دهد و …) همه و همه حکایت از پاکی و سفیدی کودکانه دارد که همان “حس خوب” را در ما زنده می‌کند.

djhf-t

ادامه این نوشته را در مقاله بعدی،با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
مسعود نصیری – مدیر موسسه سرای سعادت

“مورد عجیب دی جی حسین فسنقری !!! / بخش دوم”, out of ۵ based on ۱ ratings.

فرستادن دیدگاه »