آشنایی با موزه تاریخ طبیعی سبزوار در دانشگاه حکیم سبزواری

امید برومندی ۱۳ تیر, ۱۳۹۲ ۰ 443 views

شهرستان سبزوار در غرب استان خراسان رضوی از دیرباز با برخورداری از مجموعه ای دانشگاه‌ها و مراکز معتبر علمی‌و آموزشی، نقش مهمی‌در ارتقاء سطح علمی، فرهنگی و اجتماعی شمال شرق کشور داشته است.

معروف ترین و مهمترین دانشگاه موجود در دیار سربداران، دانشگاه حکیم سبزواری است که در کنار دانشگاه فردوسی مشهد یکی از دانشگاه‌های مادر خراسان محسوب می‌شود.  به عنوان مثال تنها دانشگاهی است که در خراسان رضوی در کنار دانشگاه فردوسی مشهد، حوزه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های سراسری است.

یکی از خدمات بی بدیل دانشگاه حکیم سبزواری در سال‌های اخیر ایجاد موزه تاریخ طبیعی بوده است که این موزه با پیگیری دو تن از مهندسان خلاق و کارآفرین سبزواری در این دانشگاه به ثمر رسیده است.

کارگاه تاکسیدرمی‌دانشگاه حکیم سبزواری به طور رسمی‌از دی ماه سال ۸۸ با پیگیری‌های مجدانه خانم مهندس الهامی‌و آقای مهندس مشکانی با هدف نهایی تاسیس موزه تاریخ طبیعی، فعالیت خود را آغاز کرده است. از مهمترین ارکان یک کارگاه تاکسیدرمی‌وجود افراد متخصص تاکسیدرمیست می‌باشد، که انجام این مهم بر عهده خانم مهندس الهامی‌و آقای مهندس مشکانی بوده است.
کارگاه تاکسیدرمی‌از بدو تولد تاکنون دستاوردهای زیادی داشته است که از جمله آنها می‌توان به، آماده سازی بیش ۲۵۰ المان مرتبط با موزه تاریخ طبیعی و برگزاری نمایشگاه محیط زیست و پدیده‌های جغرافیایی در سطح شهرستان اشاره کرد.
مکانی که برای تاسیس موزه تاریخ طبیعی حکیم سبزواری در نظر گرفته شده است واقع در ضلع شمال غربی طبقه همکف ساختمان دانشکده ادبیات می‌باشد.

hsum

این مکان در حدود ۱۵۰ متر مربع می‌باشد که با توجه به رشد ساختار موضوع جوابگوی ۱۰ سال آتی موزه خواهد بود. مسلما در صورت افزایش اعتبارات و ساخت مکان تخصصی برای موزه، تمام تجهیزات و دکوراسیون که به صورت قابل حمل طراحی می‌شوند به محل جدید انتقال می‌یابد. از ویژگی‌های مثبت این مکان، جدا شدن آن از دیگر فضاهای داخلی سالن اصلی دانشکده است که این موضوع از طریق ایجاد راه ارتباطی جدید از سمت پارکینگ قابل انجام هست. همچنین تهویه مناسب و وجود تجهیزات شستشو از دیگر مزیت‌های این مکان است.

طرح در نظر گرفته شده برای طراحی داخل مکان موزه به ترتیب زیر است.

hsum-map

 

آرم موزه

hsum-logo
به دلیل اهمیتی که منطقه شیراحمد سبزوار از نظرحفاظت از گونه جانوری آهو دارد، از تمثال این جانور زیبا در آرم موزه تاریخ طبیعی استفاده شده است.  همچنین تپه ماهورهای فراوان اطراف سبزوار و خورشید همیشه فروزان از عناصر اصلی اکوسیستم این منطقه می‌باشند. در نهایت المان‌های ذکر شده در زمینه آرم دانشگاه قرار گرفته است که گویای موقعیت اصلی موزه تاریخ طبیعی می‌باشد.

منبع

فرستادن دیدگاه »