موزه نفت سبزوار یکی از نادرترین موزه های صنعت نفت ایران

امید برومندی ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲ ۰ 742 views

مدیرشرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه سبزوار گفت: موزه نفت سبزوار از نادرترین موزه‌های صنعت نفت ایران است که قدمت ساختمان آن به سال‌های دهه ۲۰ باز می‌گردد.
مهندس عیسی افتخار همچنین اظهار کرده است : ساختمان این موزه در ابتدا تحت عنوان ساختمان شرکت نفت ایران و انگلیس شناخته می شده که پس از ملی شدن صنعت نفت به ساختمان شرکت ملی نفت ایران تغییر نام داده است. +petroleum-musem1

گفتنی است موزه صنعت نفت سبزوار یکی از اولین موزه‌های صنعت نفت در سطح ایران است که در سالهای میانی دهه ۱۳۸۰ در این شهرستان راه اندازی شد.
دلیل راه اندازی این موزه در سبزوار، مرکزیت دیرینه این شهر در امر ذخیره سازی و پخش فرآورده‌های نفتی در بخش‌های وسیعی از شمال شرق کشور است. به طوری که سبزوار از چندین سال گذشته تا کنون، به عنوان منطقه پخش فرآورده‌های نفتی در شهرستان‌های غرب خراسان رضوی و بخش‌هایی از استان خراسان شمالی محسوب می‌شود. به طوری که علاوه بر تأمین نیازهای نفتی شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، ششتمد، بردسکن و … در خراسان رضوی، تأمین نیازهای نفتی اسفراین و بخشی از ناحیه مرکزی منطقه خراسان شمالی به صورت ارسال مستقیم و ارسال فرآورده به انبار نفت این منطقه توسط منطقه سبزوار صورت می‌گیرد.

petroleum-musem

امتیاز تبدیل شدن به منطقه ذخیره سازی و پخش فرآورده‌های نفتی، معمولا در انحصار شهرهای مرکز استان و یا تعداد اندکی دیگر از شهرهای مهم کشور قرار می‌گیرد.
گفتنی است، در حال حاضر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به ۳۷ منطقه تقسیم می‌شود که به غیر از تمامی‌مراکز استان‌ها، شهرستان‌های سبزوار، آبادان، تربت حیدریه  چالوس، چابهار، شاهرود و میندوآب به عنوان مناطق ذخیره سازی و توزیع فرآورده‌های نفتی کشور محسوب می‌شوند. +

وجود منطقه نفتی در سبزوار، علاوه بر ایجاد موزه صنعت نفت، منجر به ایجاد دانشکده نفت و پتروشیمی‌به عنوان یکی از دانشکده‌های مهم دانشگاه حکیم سبزواری و نیز منجر به احداث یک مجتمع پتروشیمی‌و پالایشگاهی به نام ستاره خراسان (در دست احداث) در سبزوار شده است.
همچنین طبق اعلام مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه سبزوار، قرار است در آینده نزدیک مجهزترین جایگاه سوخت گیری سطح استان خراسان رضوی در شهرستان داورزن، در منطقه نفتی سبزوار احداث شود.+

فرستادن دیدگاه »