موفقیتی دیگر در توسعه دانشگاهی سبزوار

امید برومندی ۲۰ مرداد, ۱۳۹۲ دیدگاه‌ها برای موفقیتی دیگر در توسعه دانشگاهی سبزوار بسته هستند 470 views

سالهای سال است که دارالمومنین سبزوار به واسطه برخورداری از چندین و چند دانشگاه بزرگ و  با سابقه که برخی  از آنها در سطح کشور به خوبی مطرح شده اند، به عنوان یک شهر دانشگاهی و علمی‌شناخته می‌شود. کافی است نگاهی به دفترچه‌های انتخاب رشته دانشگاهی داوطلبان کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های مختلف (ملی، آزاد، پیام نور و …) بیاندازیم تا حضور پر رنگ و گسترده سبزوار را در همه ابعاد و سطوح فعالیت‌های دانشگاهی در سطح کشور، مشاهده کنیم.

sab-unis

نگاهی به قد و قامت دانشگاه حکیم سبزواری که در شمالی ترین نقطه دارالمومنین سبزوار سالهاست پرچم دومین دانشگاه معتبر و با سابقه ملی در شمال شرق کشور پس از دانشگاه فردوسی مشهد را بالا نگاه داشته و دائما به لحاظ کمی‌و کیفی رو به گسترش بوده است می‌تواند همگان را به راحتی متقاعد سازد که سبزوار نسبت به بسیاری از شهرهای هم قد و اندازه خود در سطح کشور به ویژه در استان‌های سه گانه خراسان، از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است.
هر چند حرکت دیار سربداران برای تبدیل شدن به یک شهر دانشگاهی از سالهای میانی دهه ۱۳۶۰ با تأسیس دانشکده تربیت معلم، دانشکده علوم پزشکی، واحددانشگاه آزاد و پیام نور آغاز شد، اما خوشبختانه این روند در سال‌های اخیر جهشی چشمگیر پیدا کرده است. رشد سریع کمی‌و کیفی سبزوار در زمینه دانشگاهی در چند سال اخیر موضوع آشکاری است که موجب خرسندی جامعه دانشگاهی غرب خراسان رضوی شده و زمینه پیشرفت‌های بیشتر این دیار کهن در آینده را فراهم آورده است.

ارتقاء دانشکده علوم پزشکی سبزوار به دانشگاه در سال ۸۷، تأسیس اولین دفتر شهرستانی نخبگان کشور در سال ۸۹، تأسیس دانشکده دولتی علوم قرآنی در سال ۹۰، تأسیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی هلال احمر در سال ۹۰، تأسیس پردیس دانشگاه حکیم سبزواری در بهمن ماه ۹۱ (ویژه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)، تأسیس و گسترش واحدهای دانشگاهی آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و جامع علمی‌کاربردی در سبزوار و برخی شهرهای اقماری آن در غرب خراسان رضوی بخشی ازمهمترین دست آوردهای دانشگاهی این شهر در حدود ۵ سال گذشته است. همه این دست آوردها، به خوبی باعث شده است نقش برجسته دانشگاهی و علمی‌در سطح کشور برای دیار سربداران تثبیت شود که از دیرباز نیز درگستره سرزمین کهن خراسان و حتی در قلمرو وسیع ایران زمین به عنوان یکی از مهدهای دانش و فرهنگ مطرح بوده است.

یکی از آخرین دست آوردهای دانشگاهی برای سبزوار، تأسیس دانشگاه تکنولوژی حضرت زینب (س) در اوایل سال جاری بود که  واکنش‌های بسیاری را در یکی از شهرهای همسایه که معمولا خود را رقیب سبزوار در امر استان شدن می‌داند، به همراه داشت.
اما هنوز خوشحالی و هیجان تأسیس دانشگاه تکنولوژی حضرت زینب در میان سبزواری‌ها فروکش نکرده بود، که با انتشار یک خبر جدید، شادی مردم به ویژه قشر دانشگاهی شهر دیرینه‌های پایدار دو چندان شد. به طوری که امروز خبرگزاری ایرنا از تبدیل دانشگاه تکنولوژی حضرت زینب (س) سبزوار به دانشگاه فن آوری‌های نوین خبر داد که در همین بدو تأسیس دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه کار خود را از ابتدای مهر با پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری سال ۹۲ آغاز خواهد کرد و دانشکده‌های انرژی‌های نو و محیط زیست و دانشکده زیست فناوری نیز، دانشکده‌های بعدی این دانشگاه خواهند بود که هم اکنون در حال طی مراحل اخذ مجوز هستند. آن دسته از مخاطبان گرامی‌که با روند تأسیس دانشگاه‌ها آشنایی داشته باشند، به خوبی می‌دانند که امتیاز تأسیس یک دانشگاه دولتی به راحتی به یک شهر تعلق نمی‌گیرد.

بسیاری از دانشگاه‌های امروزی در شهرستان‌های مختلف کشور در ابتدا دانشکده‌های کوچکی بوده اند که به مرور زمان و با پیگیری بسیار زیاد مردم و مسوولان محلی پس از چندین سال به دانشگاه ارتقاء یافته اند. از همین رو امر تأسیس دانشگاه فن آوری‌های نوین سبزوار، موفقیتی بسیار ارزشمند برای منطقه غرب خراسان رضوی محسوب می‌شود. نکته مهمتر این است که دانشگاه فن آوری‌های نوین سبزوار طبق آنچه در خبرها مطرح شده است، دارای تعدادی از رشته‌های ارزشمند و منحصربه فرد در سطح کشور است که گویا تا کنون فقط در برخی دانشگاه‌های تهران وجود داشته اند . توسعه دانشگاه‌ها در هر شهری علاوه بر تأثیر مستقیم بر سطح علمی‌و فرهنگی آن شهر، منجر به اشتغال و درآمدزایی‌های فراوانی برای ساکنان محلی می‌شود. چرا که از یک طرف وجود دانشگاه‌های متعدد در هر شهری، موجب ماندگاری جوانان آن شهر در زادگاه خود شده و از همچنین از خروج نیروی انسانی و سرمایه‌های مادی از شهر جلوگیری می‌شود.همچنین به میزانی که دانشجویان غیربومی‌به یک شهر وارد شوند، علاوه بر پدیده جذب نیروی انسانی جوان و پویا، سرمایه‌های نقدی نیز به شهر میزبان سراریز می‌شود. چرا که دانشجویان که عمدتاً به لحاظ اقتصادی وابسته به خانواده خود هستند ، برای گذران زندگیشان در شهر محل تحصیل، به صورت مستمر، هزینه‌هایی را برای تأمین مسکن، خوراک و سایر نیازهای خدماتی و رفاهی متحمل می‌شوند که این هزینه‌ها به درآمدزایی مستقیم برای مردم شهر میزبان منجر می‌شود. پس از بیان توضیحات فوق، شرح کامل تری از تأسیس دانشگاه فن آوری‌های نوین در سبزوار را که رسانه‌های خبری روز پنجشنبه ۱۷ مرداد به اعلام آن پرداختند ، مرور می‌کنیم :

دانشگاه تکنولوژی حضرت زینب (س) سبزوار به دانشگاه فناوریهای نوین تبدیل شد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.