نوش داروی هنرمندان سبزواری برای شبکه یک سیما

امید برومندی ۸ شهریور, ۱۳۹۲ ۰ 536 views

دو هنرپیشه توانمند سبزواری، به همراه سایر همکاران هنرمند خود در روزهای میانی تابستان ۹۲ “نوش دارو” یی دیدنی را برای شبکه یک سیما به ارمغان آوردند.
سریال تلویزیونی “نوشدارو”  با بازی “شیواخسرومهر” و “هدایت‌هاشمی”، از آخرین روزهای مردادماه روی آنتن شبکه یک سیما رفته است تا این بار جعبه جادو به صحنه هنرنمایی همزمان دوتن از فرزندان دیار سربداران در یک مجموعه تلویزیونی تبدیل شود.

noshdaro

هدایت‌هاشمی‌و شیوا خسرومهر دو بازیگر شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون ایران هستند که در چندسال اخیر در زمینه بازی‌های تلویزیونی بسیار پرکار بوده اند.
شیوا خسرومهر که بیشتر فعالیت حرفه ای او دربازیگری روی صحنه تئاتر بوده است، از ابتدای سال جاری تا کنون در سه سریال تلویزیونی با نقش‌هایی متفاوت حضوری پررنگ داشته است. به طوری که چندی پیش از آغاز به پخش سریال نوشدارو سریال‌های “بالهای خیس” و “پروانه” به صورت همزمان با بازی این هنرمند سبزواری از شبکه‌های مختلف سیما پخش شد.
شیوا خسرومهر قبل از آن هم سابقه بازی در برخی از سریال‌های خاطره انگیز و سنگین سیمای جمهوری اسلامی‌ایران را داشته است که از آن جمله می‌توان به بازی موثر او در نقش “فروغ” در سریال تلویزیونی “نرگس” (آفتاب) با آخرین بازی مرحوم “پوپک گلدره” و همچنین نقش “ارغوان” در فصل اول سریال “قلب یخی” اشاره کرد .(ویکی پدیا)

وی در عین حال که اخیرا در عرصه بازیگری برای شبکه‌های تلویزیونی بسیار پرکارشده است، خاستگاه اصلیش تئاتر را به دست فراموشی نسپرده و هم اکنون در حال تمرین برای بازی در تئاتر “نخستین گناه” به کارگردانی پیروز میرزایی است که قرار است علاوه بر اجرا در ایران در مهرماه آینده در کشورهندوستان نیز به مدت چندروز  به روی صحنه برود.(باشگاه خبرنگاران)
نقش آفرینی‌های هنرمندانه شیوا خسرومهر در زمینه بازیگری برای تئاتر و تلویزیون، باعث شده وی همواره یکی از سوژه‌های مورد علاقه مطبوعات و خبرنگاران سینمایی و تلویزیونی باشد و مصاحبه‌ها و گزارش‌های زیادی در مورد فعالیت‌های وی در سطح رسانه‌ها منتشر شود.
در همین راستا یکی از مطبوعات کشور اخیرا طی مصاحبه مفصلی که با این بانوی هنرمند تئاتر و تلویزیون ایران انجام داده، وی را چنین معرفی کرده است :
«خاص حرف می‌زند، درست و شمرده، آنقدری که من در طول مصاحبه یاد می‌گیرم، نه شعار است و نه تعارف!شیوا خسرومهر بخشی از هنر این سرزمین است، هنوز هم بازیهای خوبش در سریال‌ها و فیلم‌های گوناگون در خاطر خیلی از ما نقش بسته، بگذارید ساده تر از آن چیزی که هست بگویم، مادر مهربون همه نقش‌های خوب!گاهی منفی و گاهی هم مثبت و شاید هم بعضی اوقات خاکستری.شیوا خسرومهر همانی بود که تصور می‌کردم، نمی‌گویم ترس اما همیشه از گفتگو با او واهمه داشتم چون احساس می‌کردم که نمی‌توانم با او گفتگویی جنجالی داشته باشم، اما این بار را من اشتباه کردم و حالا او جزئی از من و خانواده من شده، من هم او را یکی از بانوهای سینما و تلویزیون ایران می‌دانم …» (صبح تهران)

هدایت‌هاشمی‌نیز دیگر بازیگر مطرح سبزواری است که در سریال نوشدارو یکی از نقش‌های اصلی را برعهده دارد.
این بازیگر هرچند سابقه ای طولانی در فعالیت‌های هنری، دارد اما از آنجایی که اونیز مانند شیوا خسرومهر بیشتر در زمینه تئاترحرفه ای فعالیت می‌کرده است، بیشتر مخاطبان تلویزیون در دو سه سال اخیر بعد از بازی‌های درخشان و متفاوتش در چند سریال موفق تلویزیونی با چهره او آشنا شده اند.
ایفای نقش شخصیتی به نام “دکتر مشرقی” به عنوان فردی که نامزد انتخابات مجلس بود، در سریال چک برگشتی که در ایام نوروز ۹۱ از شبکه یک سیما پخش شد، یکی از هنرنمایی‌های موفق هدایت‌هاشمی‌در نگاه مخاطبان تلویزیونی بود.
چک برگشتی به کارگردانی سیروس مقدم  و با بازی هدایت‌هاشمی‌در اصلی ترین نقش این سریال، در تعطیلات نوروزی ۹۱ موفق شد گوی سبقت را از دیگر رقبایش برباید و در صدر جدول پرمخاطب‌ترین کارهای نوروز آن سال قرار بگیرد.(جام جم)

یکی از نقاط عطف بازی‌های هدایت‌هاشمی‌که به موفقیت بیشتر این بازیگر منجر شده، استفاده او از لهجه شیرین مردم شهر زادگاهش، سبزوار است.
به طوری که در سریال پرمخاطب چک برگشتی هرچند به خواست کاگردان سعی شده بود به شهر یاقومیت خاصی اشاره نشود اما ته لهجه شیرین سبزواری از لابه لای بازی هنرمندانه هدایت‌هاشمی‌در نقش یک کاندیدای انتخابات مجلس پیدا بود که همین ته لهجه محلی به موفق و محبوب شدن این شخصیت کمک زیادی کرد.
لهجه سبزواری که یکی از لهجه‌های اصیل خراسانی است، که علاوه بر سریال چک برگشتی در تعدادی دیگر از بازی‌های هدایت‌هاشمی‌نیز نمود پیدا کرده است.
به عنوان مثال وی در فیلم سینمایی “لطفا مزاحم نشوید” که در سال ۸۸ تولید شد و در سال ۸۹ به اکران عمومی‌درآمد باز هم از تلفیق لهجه شیرین سبزواری  و تهرانی کمک گرفت تا بازی موفقی ارائه دهد که به دلیل این نقش آفرینی هنرمندانه دیپلم افتخار نقش اول مرد را از بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کند.
خود هدایت‌هاشمی‌دررابطه با لهجه شیرین سبزواری که در بعضی بازیهایش از جمله در فیلم “لطفا مزاحم نشوید” از آن استفاده می‌کند، گفته است : «من به دلیل اینکه پدرم اهل مشهد است و مادرم اصالتا سبزواری است با هر دوی این گویش‌ها به خوبی آشنایی دارم و لهجه ای که در این فیلم از من می‌شنوید لهجه ای میان دو گویش سبزواری – تهرانی است البته این نوع گویش در حال حاضر شکل نگرفته و از کودکی من با آن آشنا بودم و هر از گاهی برای شخصیتهای مختلف از آن استفاده می‌کردم. » (شبکه خبری سینمای ایران)

هدایت‌هاشمی‌به جز آثار نامبرده در تعدادی دیگر از فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی کشورمان نیز بازی کرده است که بعضی از آنها عبارتند از : یه حبه قند، خاک آشنا، یک بوس کوچولو، وقتی همه خوابیم و …(سی نما)
وی همچنین یکی از مدرسان مطرح بازیگری در آموزشگاه‌های هنری تهران است.
این بازگیر سبزواری اینک به همراه دیگر همشهری هنرمند خود شیوا خسرومهر در سریال نوشدارو بازی کرده است تا باردیگر بخشی از توانمندی‌های خود در زمینه بازیگری را به نمایش بگذارد.
گفتنی است به جز این دو هنرمند سبزواری  رز رضوی، اصغرهمت،  محبوبه بیات، سعید داخ و … از دیگر بازیگران سریال ۳۰ قسمتی نوشداروهستند که در شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۲:۱۵ شب از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

فرستادن دیدگاه »