نگاهی به طبیعت زیبای سبزوار در پناه گاه حیات وحش شیراحمد

امید برومندی ۲۶ آبان, ۱۳۹۲ ۰ 537 views

زیبایی‌های طبیعت، همواره قادر بوده است هر انسانی را که ذره ای درک زیبایی شناسانه در وجود داشته باشد، عاشق و مجذوب خود سازد.فرقی نمی‌کند متعلق به کدام شهر، منطقه یا کشور باشی .زیبایی‌های خدادادی طبیعت، در هر کجای زمین با هر آب و هوا و اقلیم، هواداران و عاشقانی دارد که به آن عشق می‌ورزند.

234296_Cr0i1otw

البته عده ای که شاید از سواد و آگاهی پایین تری برخوردار باشند، به اشتباه گمان می‌کنند زیبایی‌های طبیعت تنها در کنار سواحل مرجانی دریاها، یا در عمق جنگل‌های انبوه بارانی یا بربلندای کوه‌های سربه فلک کشیده، نمایان می‌شود.

اما چشم‌های بیدار و جستجوگر بشر سالهاست که ارزش و زیبایی طبیعت را در تمام اشکال خود درک کرده و ارج نهاده است. بشر به خوبی دریافته است که دریا، جنگل، کوه، کویر و بیابان هر یک زیبایی، عظمت و درس‌های خاص خود را دارند.

درست مانند طبیعت زیبای سبزوار در منطقه پناه گاه حیات وحش شیراحمد.

منطقه ای در حاشیه کویر مرکزی ایران. اما غنی از حیات. و زیبا به دلیل زندگی انواع گونه‌های ارزشمند حیات وحش که محافظت و حراست از آنان نه فقط برای مردم محلی سبزوار، بلکه برای بسیاری از علاقه مندان به طبیعت ایران، دغدغه مهمی‌است.

از جمله کسانی که از علاقه مندان و دلسوزان طبیعت سبزوار در منطقه شیراحمد است، خانم سکینه رجایی دانشجوی نمونه و موفق کشوری در رشته محیط زیست است.(آشنایی بیشتر با سکینه رجایی)

این دانشجوی موفق که اصالتی قوچانی دارد و هم اکنون در حال سپری کردن تحصیلات کارشناسی ارشد خود در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان است و تا کنون موفق به کسب چند رتبه برتر کشوری شده است، اخیرا در جدیدترین پست‌های وبلاگ شخصی خود با نام چشمان سبز طبیعت، به انتشار گزارش‌های تصویری از بازدیدهای متعددی که در پناه گاه حیات وحش شیراحمد سبزوار انجام داده، پرداخته است.

مجله اینترنتی سبزواری‌ها در ادامه به انتشار این تصاویر و توضیحات خانم سکینه رجایی درباره بعضی عکس‌ها می‌پردازد :

سکینه رجایی :

این بازدید در خرداد ماه  ۱۳۹۲به همراه دوستان خوبم خانم نزل آبادی و خانم عظیمی‌نیا برای نمونه برداری انجام شد.

بعلاوه جای دارد از زحمات بی دریغ جناب آقای مهندس خانی تشکر کنم و انتصاب شایسته ایشان به عنوان کارشناس محیط طبیعی اداره کل خراسان را تبریک عرض کنم اداره کل باید منتظر تحولات عظیمی‌باشد.بعلاوه انتصاب آقای زمانی بعنوان کارشناس محیط انسانی نیز جای  تبریک دارد.

شیراحمد / خردادماه ۹۲ :

01نمایی از منطقه

02جغد کوچک (اطراف قلعه شیراحمد)

03آشیانه و جوجه‌های سنگ چشم خاکستری بزرگ

04سلیم طوقی کوچک

05

شیراحمد / اردیبهشت ۹۲ :

این بازدید که در تاریخ ۲۱/۲/۹۲ ودر اوج روزهای درس و دانشگاه بود واقعا به شخصه من رو از فکر مشغله‌های جاری بیرون آورد.حضور در اداره محیط زیست با عکاسی از توله کفتاری بود که اهالی منطقه  این توله سرگردان رو پیداکرده بودند و به محیط زیست تحویل داده بودند.با توجه به اینکه توله خیلی کوچک بود وزمان جداشدن از مادرش نبود احتمال اینکه مردم و بویژه بچها این حیوان را از لانه اش خارج کرده باشند میرفت.

2

 حضور ما در منطقه اوج فصل زادآوری و شکوفایی بود منطقه با تولدهرگونه جان تازه ای میگرفت.دیدن یک جفت عقاب طلایی پای آشیانه و مواظب و تامین غذا نشان از انتظار آسمان برای درآغوش کشیدن عقابهای طلایی جوان بود.

1

در این بازدید برای اولین بار از مناطقی نظیر تپه ماهورها و کوه و ماسه بادی و منطقه ای برخی از اهالی بومی‌فصل بهار آنجا ساکن می‌شدند دیدن کردیم.

3

در این آگاما با وجود استرس ابتدا زیرشکم برنگ بنفش و بتدریج دست و پا آبی پررنگ و دم زرد مایل به نارنجی و سر سبز کمرنگ می‌شود.البته یه عادت آفتابگیری هم دارند که بلااستثنا هنگام آفتاب ظهر میتوان آنها را روی فنس‌ها دید.

4

رکورد: دلیجه.چکاوک کاکلی.کرکس مصری.یک جفت عقاب طلایی.زنبورخوار.سبزقبا.سنگ چشم خاکستری بزرگ.تیهو.جغدکوچک.سارگپه پابلند.لاک پشت.لاسرتا.آگاما.آهو

باتشکر ویژه از تیم همراه:مهندس عظیمی‌نیا.مهندس عمرانی.مهندس نزل آبادی و مهندس شم آبادی

شیراحمد / فروردین ۹۲

در ادامه فیلد در تاریخ ۱۷/۱/۹۲با بازدید از منطقه در فصل بهار به بازدید از پوشش گیاهی و فون منطقه پرداختیم. حیات و رویش در این منطقه  استپی با درآمدن گلهای خاص منطقه سبزشدن جنگل تاغ و خزیدن و جهیدن حیات وحش آن رخ می‌نمود.

5

طی گشت زنی و جستجو در ویرانه‌ها همه چیز را می‌شد با لذت دید آگامای کوچولویی که تا چندقدمی‌خودشو استتار می‌کرد.جکوهایی که داخل اتاقک قلعه بیش از ۲۰ تا از سقف بالای سرت آویزون شدن همه و همه اما…

234296_Cr0i1otw

 اما اینکه تو ذهنت راه بالارفتن از یه دیوار خراب رو برای مسلط شدن به بالای دیوار و یافتن نمونه رو بکشی و دست بندازی که بری بالا یه هو آقا ماره از روبروت دربیاد وبگه کجا؟؟؟ تازه تو منطقه حدود ۱ساعتی که پیاده روی کردیم پا روی حفراتی میذاشتیم اما تو یکی از حفرات فامیل همون آقا ماره دراومد و خوب شد که تموم شد وگرنه دفعه سوم  مارهای منطقه از خجالتنون در میومدن …میدونم حتما میگید اینم جز همه زیبایی‌هاست اما خداییش سخته دیگه مارها تصمیم داشته باشن ازت پذیرایی کنن.

7

آفتاب گیری جکو

دیدن بالا و پایین پریدن سنقر و دنبال کردن بچه خرگوش و در نهایت شکار اون ، رکورد هدهد،لاشه آهوی بالغ شمار شده توسط گرگ رفتن به حاشه کال شور و طبیعت بهاری رودخانه چه بسا با ورور فاضلاب رو به نابودی است و مشاهده ۳۴قطعه چوب پا(چند روز پبش چقد دلم می‌خواست چوب پا ببینم) از نتایج این سفر به دیار سربداران بود.

8

چوب پا

سپاس فراوان از: مهندس شم آبادی، مهندس عظیمی‌نیا، مهندس معظمی‌فرد و مهندس کوهی بابت همراهی و کمک‌های بی دریغشان

شیراحمد / اسفند ۹۱

بازدید از پناهگاه حیات وحش شیراحمد۲۳/۱۲/ ۱۳۹۱هدف از این فیلد برداشت نمونه از رژیم غذایی پرندگان شکاری منطقه و دیدن گونه‌های دیگر این منطقه بود.

9

ریمه جغد کوچک

10

گله آهو

11

ماده باقرقره شکم سیاه

چیزی که توجه من رو جلب می‌کرد مردم بومی‌منطقه بود که برای جمع کردن گیاه کما به اطراف منطقه آمده بودند و بعضی از آنها هم وارد منطقه شده بودند از جمله پیر مرد کهنسالی بود که زیر محدوده فنس کشی را از دو طرف با بیل و ابزاری که داشت کنده بود و وارد منطقه شده بود.

12

دخل و تصرف به پوشش گیاهی منطقه که حیات وحش بویژه آهوان( با توجه به فرارسیدن فصل زادآوری و تامین غذا برای بره‌ها)به آنها احتیاج دارند از یک طرف و بازشدن راه ورود سگ‌های گله و ولگرد به منطقه از طرف دیگر اسیب‌هایی را به منطقه وارد میکنند.بعد از توجیه کردن این پیرمرد و پر کردن چاله توسط محیط بان همراهمان مهندس شم ابادی (خودشون این چاله رو پر کردن چون بعداً می‌گن به زور پیرمردی رو وادار به کار کرده درصورتی که ایشون اجازه بازداشت و جریمه رو داشتند اما به اینکه راه حل همیشه این نیست رسیدند) به بیرون کردن سگ‌ها از منطقه هم پرداختیم.

گونه‌های رکورد شده: سارگپه پابلند، جغدکوچک، چکاوک کاکلی، دلیجه معمولی،۱۸قطعه باقرقره شگم سیاه، ۲گله بزرگ آهو

با سپاس فراوان از: مهندس شم آبادی، مهندس نزل آبادی و مهندس کلاته

منبع : چشمان سبز طبیعت( گزارش اول ، گزارش دوم ، گزارش سوم ، گزارش چهارم)

فرستادن دیدگاه »