هزاران درد، هزاران سوال

امید برومندی ۲۵ شهریور, ۱۳۹۲ ۰ 126 views

جای هزاران سوال وجود دارد که چرا در شهری زندگی بکنیم سرشار از گنجینه‌های ارزشمند تاریخی و فرهنگی، اما مردم خودمان و مسافرانی که از شهرمان عبور می‌کنند نسبت به این استعدادهای کم نظیر گردشگری سبزوار بی خبر باشند؟

جای هزاران درد وجود دارد که هر روز در رسانه‌ها بخوانیم یا به سفر برویم و از نزدیک ببینیم که مردم بعضی کشورهای جهان یا حتی بعضی از شهرهای ایران خودمان از محل همین صنعت گردشگری همه روزه درآمدهای مفید نصیبشان می‌شود، اما در شهر خودمان که یادگار هزاره‌های تمدن و فرهنگ مردمی‌سخت کوش و اصیل آریایی است و به حق اسامی‌زیبایی از جمله دیار سربداران  شهر دیرینه‌های پایدار، شهر دانشوران بیدار، پایتخت نثر ایران، موزه یادمان‌های هزاران ساله، ریشه فرهنگی خراسان و … را به روی خود دارد،  بیکاری و کم درآمدی به این شکل آزار دهنده، آفت جان تعداد زیادی از جوانان شده و خانواده‌ها را در معرض همه انواع آسیب‌ها و نا هنجاری‌های اجتماعی قرارداده است.miras

در حالی که شهری مثل سبزوار با این همه جاذبه بکر گردشگری و تاریخی باید آنقدر مقصد سفر گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد که از محل هزینه‌هایی که مسافرها برای جای خواب و خوراک و حمل و نقل و خرید سوغاتی و بازدید از اماکن مختلف و …. می‌پردازند، اصلا حتی یک نفر بیکار هم در این شهر پیدا نشود.

تأکید بر توانمندی‌های بی شمار سبزوار در زمینه صنعت گردشگری، تنها ادعایی نیست که خود مردم این شهر از روی تعصب و احساسات شهردوستی بیان کنند، بلکه بسیاری از افرادی که در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی و تاریخی ایران صاحب نظر هستند، به استعدادهای بالای سبزوار در این زمینه اعتراف می‌کنند.

یک نمونه واضح برای اثبات این ادعا، جدیدترین سخنان معاون اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی است که در روزهای اخیر در تعدادی از سایت‌های محلی سبزوار انعکاس پیدا کرده است.

به طوری که عباس زاده این مقام بلندپایه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در بخشی از اظهارات خودش در مورد توانمندی‌های گردشگری سبزوار بیان داشته :

«به ضرص قاطع می‌توانم بگویم اگر یک تور گردشگری به من بدهند. یک ماه می‌توانم به آن‌ها در شهر سبزوار آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری نشان بدهم که اصلا این‌ها خسته نشوند و هر روز چیز جدیدی ببینند. از تپه‌های تاریخی گرفته تا آثار و بناها. از کویر و طبیعت و کوه و غار تا بسیاری جاذبه‌های متنوع که سبزوار دارد…»+

این صحبت‌های معاون مدیرکل در مورد گردشگری سبزوار در حالی مطرح می‌شود که خوشبختانه در شهریورماه جاری با همت اعضای جوان و فعال کمپین حمایت از استان شدن سبزوار، شاهد شکل گیری اولین تورهای هدفمند، رسمی‌و منسجم سبزوارشناسی، در دیار سربداران هستیم. تورهایی که با همت آقایان حمیدیان، معین، عوضوردی،  ابتکار، برادران، شکیبی و … پاگرفته و اولین تجربه موفقیت آمیز آن در ۸ شهریورماه گذشته، اتفاق افتاد و ان شاءالله با حمایت مردم عزیز سبزوار و همکاری مسوولان محلی این روند ادامه پیدا می‌کند.

به ویژه تور کویر که در ۲۱ و ۲۲ شهریورماه برگزار گردید و با برنامه‌های غنی و ارزشمندی که  دوستان برای این تور در نظر گرفتند، می‌تواند نقطه عطفی برای شناساندن بخشی از توانمندی‌های گردشگری سبزواربزرگ و شروع و رونق روز افزون اقتصاد گردشگری در شهر دیرینه‌های پایدار محسوب بشود.
البته در این اولین قدم‌ها، بی شک حمایت همه شهروندان عزیز سبزواری می‌تواند بسیار موثر واقع شود.زیرا در ابتدای هر کاری (مخصوصاً کارهای جدید اجتماعی و مردم نهاد) تا وقتی که آن فعالیت به خوبی جا بیافتد و به روال معمول تبدیل بشود،  پشتیبانی و همکاری اقشار مختلف به ویژه افراد دلسوز و متعهد بسیار ضروریست.

فرستادن دیدگاه »