سبزوار تسلیم تمرکز گرایان نشد، پروازهای عتبات ادامه دارد.

سبزواریها.کام ۲۵ بهمن, ۱۳۹۱ ۰ 242 views

فرودگاه بین المللی سبزوار، قطعاً یکی از سرمایه‌های ملی و زیرساخت‌های اساسی توسعه در غرب خراسان رضوی است.

فواید این فرودگاه نه فقط برای شهر سبزوار بلکه برای تمام شهرهای منطقه سربداران (جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، ششتمد و روداب) و حتی فراتر از آن برای شهرهای بردسکن، خلیل آباد، کاشمر و شاید حتی در نگاهی وسیع اسفراین در خراسان شمالی و میامی‌در استان سمنان خواهد بود.
چرا که آن دسته از مردم این شهرها که قصد مسافرت هوایی را داشته باشند، نزدیک ترین فرودگاه فعال به آنها فرودگاه سبزوار است که به دلیل داشتن پروازهای روزانه به تهران  و داشتن چند پرواز در ماه به عتبات عالیات تقریباً مهمترین و پرطرفدارترین پروازهای مورد نیاز برای مردم را تأمین می‌کند.
اگر در آینده نزدیک پروازهای حج نیز به این فرودگاه اضافه شود، تقریباً دیگر به همه نیازهای اساسی مردم شهرهای گفته شده پاسخ می‌دهد و آنها را از پیمودن راه طولانی شهرهای مشهد یا تهران برای بهره گیری از خدمات فرودگاهی معاف می‌کند.

نکته قابل توجه در اینجا این است که به عنوان مثال یک شهروند جغتایی، داورزنی یا بردسکنی به طور میانگین برای مسافرت به شهر مشهد به لحاظ زمانی تقریباً باید ۴ ساعت در راه باشد و هزینه حمل و نقل طولانی بپردازد، اما برای سفربه سبزوار این زمان چند برابر کاهش پیدا می‌کند و به حدود ۱ ساعت می‌رسد.
لذا چنانکه گفته شد فرودگاه سبزوار واقعاً سرمایه ای ملی برای مردم همه شهرهای منطقه غرب خراسان رضوی است.
با این حال متأسفانه مدتی قبل در خبرها آمد که یکی از مدیران مشهدی، از متوقف شدن پروازهای عتبات عالیات از فرودگاه سبزوار و انتقال آن به مشهد سخن گفته بود.
این موضوع کاملاً هم راستا با همه سیاست های تمرکزگرایی بود که مدیران مشهدی همواره در همه سال‌های گذشته با این گونه رفتار تمرکزمحور خود، به رشد و توسعه غول آسای شهرمشهد خدمت کرده و در نقطه مقابل خواسته یا ناخواسته  مانع از توسعه یافتگی عادلانه سایر نقاط استان شده اند .

البته مسعود مجردی مسوول حج و زیارت استان خراسان رضوی تصمیم مشهدی‌ها برای لغو پروازهای عتبات عالیات از سبزوار را به گونه ای توجیه کرده بود که گویی غصه مردم غرب خراسان رضوی را می‌خورده اند که در فرودگاه سبزوار بعضی از خدمات آن گونه که باید و شاید به آنها ارائه نمی‌شود. ( قدس آنلاین )

جالب این جاست که بعضی از مشکلاتی که مدیرکل حج و زیارت استان برای فرودگاه سبزوار گفته بود، در واقع در خود فرودگاه مشهد نیز وجود دارند و مشکلات عمومی‌همه فرودگاه‌های کشور در پروازهای خارجی است. و فاصله زیاد  غرب خراسان رضوی تا مشهد و ترافیک فراوان پرواز و مسافر در فرودگاه آن شهر خود معزل بزرگتر دیگری است که اگر قرار بود پروازهای عتبات از فرودگاه سبزوار به مشهد منتقل شود، نه تنها مشکل مسافران کمتر نمی‌شد بلکه افزایش هم می‌یافت.

مردم و مسوولان شهرستان‌های غرب خراسان رضوی نیز که مدت‌هاست با رفتارهای مدیران مشهدی آشنایی دارند، هرگز تسلیم این سیاست تمرکزگرایانه جدید نشدند و به گونه ای ضربتی شرایطی را در فرودگاه سبزوار فراهم آوردند، که نه تنها پروازهای فعلی از فرودگاه سبزوار متوقف نخواهد شد، بلکه ممکن است در آینده نزدیک شمار این پروازها افزایش پیدا کند.

موضوع بدین شرح است که، در اولین روز هفته جاری مصادف با ایام فرخنده دهه فجر فرودگاه سبزوار شاهد افتتاح چند طرح مهم توسعه ای بود که از این به بعد مسافران پروازهای خارجی (درحال حاضر عتبات عالیات) این فرودگاه، از شرایط بسیار بهتری برخوردار خواهند بود.

افتتاح دفتر گمرک فرودگاه، باجه ارزی بانک ملت، راه اندازی سیستم VoIP در فرودگاه سبزوار به عنوان هشتمین یا نهمین فرودگاه کشور که از این سیستم برخوردار شده است، افتتاح ساختمان اداری و برج دیده بانی ایستگاه زمینی آتش نشانی ، چند مورد از پروژه‌های مهمی‌بود که در همین هفته در فرودگاه سبزوار راه اندازی شد تا با کمک آنها ادامه پروازهای عتبات عالیات از فرودگاه سبزوار تضمین شود. ( باشگاه خبرنگاران جوان + سلام سربدار )

شاید به پشتوانه  راه اندازی همین چند طرح مهم  بود که یکی از نمایندگان سبزوار در واکنشی به اظهار نظرات نسنجیده مدیرکل حج و زیارت استان، اعلام کرد فرودگاه سبزوار حتی می‌تواند پروازهای هفتگی به عتبات عالیات داشته باشد و باید هرچه سریعتر پروازهای حج و نیز تعدادی از پروازهای آسیای میانه از فرودگاه مشهد به سبزوار منتقل شود تا بار ترافیکی فرودگاه مشهد کم شود و در عوض به توسعه فرودگاه سبزوارنیز کمک شود. ( سایت دکتر محسنی )
بدین ترتیب به نظر می‌رسد، یک بار دیگر همت و تلاش مردمان غرب خراسان رضوی، به پیروزی شیرین دیگری منجر شده است.

اینک فرودگاه بین المللی سبزوار همچنان دوشادوش فرودگاه مشهد به پروازهای عتبات عالیات ادامه می دهد تا اعلام کند ، تسلیم تمرکزگرایان نمی شود.

این موضوع بی شک پیروزی ارزشمندی برای تمام مردم شهرهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب،  داورزن، ششتمد، روداب، بردسکن، خلیل آباد، کاشمر، تخت جلگه (فیروزه) و … است و قطعاً این پیروزی زمانی تکمیل خواهد شد که سایر پروازهای داخلی و خارجی به مقاصدی مانند حج (عربستان سعودی)، بارگاه ملکوتی عمه سادات حضرت زینب (س) (سوریه)، دُبی، ترکمستان، ترکیه، چین، کیش، شیراز (سومین حرم اهل بیت در ایران)، تبریز، اصفهان و ….  نیز با همت مسوولان از فرودگاه سبزوار به عنوان دومین فرودگاه استان خراسان رضوی با جمعیت بیش از ۶ میلیون نفری، برقرار شود.

به امید آن روز

فرستادن دیدگاه »