با وجود مشکلات، پروژه راه آهن سبزوار در حال انجام است

امید برومندی ۱۴ تیر, ۱۳۹۲ ۰ 1,308 views

فرماندار ویژه سبزوار در یک محفل صنعتی و اداری در این شهرستان گفت :  با وجود مشکلات فراوان اقتصادی در یک سال گذشته در سطح کشور  پروژه راه آهن سبزوار تعطیل نشده و همچنان فعال است.
قاسم شعبانی عطار ادامه داد : هر چند تلاش مسوولان بر این بود که این پروژه تا پایان عمر دولت دهم به بهره برداری برسد، اما بنا بر وجود برخی مشکلات اقتصادی، مدت زمان اجرای کمی‌طولانی تر شد .
وی اما ابراز امیدواری کرد که این پروژه تا پایان سال به سرانجام برسد. +

railway

گفتنی است پروژه راه آهن سبزوار به طول ۴۵ کیلومتر از شهر سلطان آباد در شهرستان خوشاب به سمت سبزوار در حال احداث است.

هر چند این پروژه در فاز اول تنها یک دستک برای متصل کردن دارالمومنین سبزوار به راه آهن سراسری تهران – مشهد است، اما در مراحل بعدی طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، قرار است خط ریلی از سبزوار به سمت مناطق جنوبی خراسان و سپس نواحی داخلی ایران امتداد یابد.
همچنین از سمت شمال نیز با امتداد پروژه راه آهن سبزوار به سمت قوچان و سپس مرز ترکمنستان، این پروژه تبدیل به یک خط آهن سراسری خواهد شد.
با تکمیل پروژه راه آهن سبزوار، نقش قدرتمند مواصلاتی این شهر در شمال شرق کشور، کاملاً تکمیل خواهد شد.
البته همین حالا نیز نمی‌توان سبزوار را کاملا محروم از راه آهن دانست.چرا که عبور خط آهن سراسری تهران مشهد از شهر سلطان آباد که تنها ۴۵ کیلومتر با سبزوار فاصله دارد، فاصله ای بسیار کم محسوب می‌شود که این فاصله را در عرض حدود نیم ساعت می‌توان پیمود . با این حال داشتن ایستگاه راه آهن در خود شهر سبزواریکی از مطالبات دیرینه مردم این شهر است، که در سال‌های اخیر در مسیر تحقق قرار گرفته است.

به جز راه آهن که در حال احداث است، سبزوار به لحاظ برخورداری از سایر امکانات مواصلاتی به عنوان قطب مهم مواصلاتی شمال شرق ایران محسوب می‌شود.
عبور آزادراه حرم تا حرم به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی تاریخ کشور در سال‌های اخیر (در حال احداث) ، عبور بزرگراه آسیایی تهران – مشهد از سبزوار، احداث بزرگراه ترانزیتی سبزوار به قوچان و سپس به مرز کشور ترکمنستان (در محل جاده کم عرض کنونی)، عبور جاده اصلی سبزوار – اسفراین – بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و امتداد این جاده از سبزوار به سمت بردسکن و نواحی مرکزی خراسان و … شماری از امکانات مواصلاتی سبزوار در زمینه جاده ای هستند.

سبزوار همچنین از یک فرودگاه فعال نیز برخوردار است که اولین فرودگاه شهرستان‌های خراسان رضوی است که از حدود یک دهه قبل در کنار فرودگاه شهید‌هاشمی‌نژاد مشهد فعالیت می‌کند.
فرودگاه سبزوار همچنین دارای مجوز پروازهای بین المللی است و پیش از این پرواز رفت و برگشت به دو مقصد خارجی درکشورهای عراق و سوریه را تجربه کرده است. در حال حاضر نیز این فرودگاه در بیشتر ایام هفته دارای پرواز رفت و برگشت به تهران است.
اینک با وجود همه امکانات مواصلاتی فراهم شده در سبزوار، تنها جای خالی راه آهن احساس می‌شود و شهروندان سبزواری امیدوارند، این پروژه نیز هر چه سریعتر در این شهرستان راه اندازی شود.

فرستادن دیدگاه »