انجمن ادبیات داستانی سبزوار : کارگاه داستان نویسی

سبزواریها.کام ۳ بهمن, ۱۳۹۲ ۰ 373 views

kargahقدم اول

داستان نوشتن و نقد داستان علاقه می­خواهد، تجربه می­خواهد، مطالعه می­خواهد، تمرین همیشگی می­خواهد، اما در کنار تمام این­ها به آموزش و دانستن قواعد اولیه و مبانی نقد و نوشتن نیز نیاز هست. هیچ­کس با گذراندن یک یا دو یا ده کارگاه و دوره­ی آموزشی نویسنده نمی­شود اما قدم­های اولیه را می­شناسد و با اصول آشنا می­شود. بهتر است خشت اول را راست بگذاریم. همه­ی دغدغه همین گذاشتن خشت اول است.

انجمن ادبیات داستانی، وابسته به کانون هنرمندان اداره­ی فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصمیم دارد با برگزاری یک دوره­ی شش روزه کارگاه داستان­نویسی، قدمی‌هرچند کوچک، در راه ارتقاء کیفی داستان­نویسی و نقد داستان در سبزوار بردارد.

در چیدن برنامه­های این کارگاه سعی بر آن بوده است که با یک نگرش همه­جانبه، اصول کلی نقد و نوشتن پوشش داده شود و از این رهگذر با معرفی منابع به­روز و کارآمد و راهکارهای عملی، راه برای شناخت اساسی­ترین مسائل و مطالعات بیش­تر و قدم­های بعدی باز شود.

در این مسیر استاد دامغانی، عضو هیئت علمی‌گروه ادبیات و زبان فارسی دانشگاه آزاد اسلامی، قبول زحمت نموده­اند و دانش و تجربه­ی سالیان خود را در اختیار ما قرار می­دهند؛ هرچند با دادن فرصتی، از همکاری دو تن از دوستان جوان خود نیز بهره خواهیم برد.

برنامه­ی شش روز کارگاه داستان­نویسی به قرار زیر است:

روز اول (شنبه): بررسی مهم­ترین نظریات در باب هنر و نقد ادبی

روز دوم (یک­شنبه): چیستی داستان و داستان کوتاه

روز سوم (دوشنبه): ایده­یابی، شخصیت­پردازی و فضاسازی

روز چهارم (سه­شنبه): دریافت­های نو از داستان­پردازی

روز پنجم (چهارشنبه): تحلیل موردی داستان کوتاه و پرسش و پاسخ

روز ششم (پنج­شنبه): ارائه­ی آثار و نقد و بررسی آن­ها

شروع دوره از دوازدهم بهمن ماه تا پایان هفته است؛ همه روزه از ساعت چهار تا شش بعدازظهر در محل کانون هنرمندان اداره­ی فرهنگ و ارشاد اسلامی‌سبزوار (دور میدان لاله).

امید است، حقیقتاً امید است، با یاری یاران همیشه، و با استقبال دوستان تازه، این شش روز را هرچه پربارتر بگذرانیم و قدم اول را هرچه محکم­تر، هرچه راست­تر برداریم.

فرستادن دیدگاه »