یک نامه سرگشاده به رییس شورای شهر

امید برومندی ۳ مهر, ۱۳۹۲ ۰ 363 views

حسین خسروجردی نویسنده و هنرمند عزیزیست که  از اولین روزهای فعالیت مجله اینترنتی سبزواریها، ما را همراهی کرده اند.

حسین خسروجردی با اینکه از شهر خود دور افتاده است اما هنوز هم وابستگی‌ها و دلبستگی‌هایش به این شهر را حفظ کرده است.

پس از تغییر و تحولاتی که در شورای اسلامی‌شهر سبزوار ایجاد شد و حاشیه‌های برکناری (و یا عدم انتصاب مجدد!) شهردار سابق سبزوار، وی اقدام به نگارش نامه ای (تقریباً سرگشاده) به رئیس شورای اسلامی‌شهر سبزوار ( به نمایندگی از تمامی‌اعضای شورا) نمود که در آن خواستار رای مجدد این شورا به حسین مقصودی شد.

انتشار این نامه در مجله اینترنتی سبزواریها.کام به هیچ عنوان به معنای تایید (و یا رد) آن نیست.
——-

hkhorojerdi

نگاهی به شورای شهر سبزوار و درایتِ رای دوباره به حسین مقصودی

ریاست محترم شورای شهر سبزوار جناب آقای سید قاسم حسینی زاده و دیگر نمایندگان گرامی‌شورای چهارم :

با سلام و تواضع ادب و دلی گشوده به سوی افقهایِ بازی که در جستجوی زمانهای از دست رفته می‌کوشد تا به حصول یک همگراییِ فعال و کُنش مند و توانا در توسعۀ شهری برسد و یاری رسان شما مدیران ارجمند شورای شهر سبزوار باشد . می‌دانم که این مکتوب که به رنج‌های زمانه و جاده‌های بیتابِ روشن صبح معنی یاب شده است، آرزویی محال نیست . چنین است که اینجانب در این نوشته به الطفات و توجه شما نمایندگان و صاحب نظران آزمودۀ شهرم چشم می‌دوزم تا در این کاوشِ کاونده، قضاوت منصفانۀ شما را ببینم و بسا که اکنون بر نظارۀ چنان قضاوت و باوری شت که سخن به استغنایِ معنی می‌نشانم و با شما سخن می‌گویم .

یک مطالبه از شهرداری سبزوار :

بنابراین قبل از آنکه به محتوای بحث و الزامات آن بپردازم بگذارید تا در این مختصر از فشرده ترین خواستۀ خویش از شهردار عزل شدۀ پیشین، جناب آقای حسین مقصودی بگویم و ابقای دوبارۀ ایشان را از آن شورای محترم خواستار شوم و سپس اشاره ای داشته باشم به مباحث تخصصی و فنی و اقتصادی که از کتابهایِ توسعه گرفته شده است که با مختصر تغییری عیناً در نوشته گنجانده شده و از اینرو اینگونه مطالب به نوعی اقتباس و وامگیری فرهنگی است و دیگر آنکه اگر ناگزیری و اقتضایِ دفاع و حساسیت‌های سرنوشتِ تاریخی شهرم نبود ، شاید هرگز آن را نمی‌نوشتم.

 با این توضیح حالا برگردیم به اصل مطلب و به دفاعی که تاویلِ متن می‌گوید : در توسعۀ شهری اگر تعادل یا تعادل نسبی وجود نداشته باشد، این تعادل به معماری‌های ارزشمند وبه عناصر نگهدارندۀ محیط زیست و نیز به هویت فرهنگی و تاریخی شهر آسیب می‌رساند .

سیری ناپذیری کسب درآمد و سود فوق العادۀ گروه‌های اجتماعی و ذی نفوذ، ارزش‌های معمارانه و فضایی را پامال و لِه می‌کند و از اینجاست که شهرداری نباید اجازۀ تراکم و بلند مرتبه سازی را در پُر تراکم ترین و باریکترین معبرها صادر کند .

 این تمرکز، تورم و همچنین سودِ تورمی‌می‌آفریند و از سوی دیگر، سود جویی پراکنده کاری، بافت قدیم شهر را نه فقط نابود یا مسخ می‌کند، بلکه آن را بر ضد توسعۀ فرهنگی و اجتماعی بدل می‌سازد و مانعی در راهِ بالندگی‌های آینده می‌شود.

در توسعه شهری استفاده از فن شناسی جدید در ساختمان سازی و خدمات شهری ضروری است . تشخیص درست مکان‌هایی که باید برای استقرار ساختمانهای بلند طبقه- که چشم انداز و محیط زیست و رفاه و عدالت در آن لطمه می‌خورد، باید حتما در نظرگرفته شود چرا که دیگر نمی‌توان شهرها را به صورت یک شرکت سهامی‌بزرگ ساختمانی دید و بر آن صحه گذاشت.

 در نگاهی دیگر ، شهرداری باید از سود‌های به دست آمده به نفع فعالیت‌های توسعه و عمران و خدمات شهری و خدمات رفاهی شهروندان استفاده کند. احداث بزرگ راه ؛ایجاد بوستانها، بنای خانه‌های فرهنگ و بالا بردن کیفیت خدمات بهداشتی شهری، نمونه ای از این نمونه‌هاست .

عملکرد مقصودی در ارتباط با معماری ساختمانی شهر سبزوار:

اما پیش از آنکه به ضرورتهای دیگری بپردازم بگذارید ببینیم شهردار مورد وثوق ما یعنی جناب آقای حسین مقصودی تا چه اندازه در این مورد جدی و متعهد و پایبند بوده است .

ایشان در یک نشست خبری با اصحاب رسانه که در اواخر سال ۱۳۹۱ رُخ داده گفتند : بودجه سال آیندۀ شهرداری بر مبنای فروش تراکم صفر است . ما در سبزوار هیچ گونه فروش تراکم یا صدور پروانۀ خلاف ضابطه نداشته ایم .ایشان در تکمیل سخنان خود می‌گوید : تنها مجموعه شهرداری سبزوار هستیم که برای نخستین بار گزارشات ساخت و سازهای غیر مجاز و جلو گیری از آنها را به صورت ماهانه به مجموعه مدیریت شهری ارسال می‌کنیم در حالی که این مهم از سوی هیچ یک شهرداران سابق صورت نمی‌گرفته است.

آفای مقصودی در این مصاحبه تاکید دارند که شهرداری سبزوار نه تنها در مقابل ساخت و سازهای بی ضابطه کوتاه نیامده بلکه به شدّت با هرگونه تخلف نیز مقابله خواهد کرد. (منبع خبر: پورتال شهرداری سبزوار ) و باز برای آینکه از پشتوانه و عزم و تحکم ووفای به عهد آقای حسین مقصودی مطلع شویم به گزارش صبح سبزوار می‌پردازدیم که می‌نویسد : به دلیل کار شکنی و بر خورداری نامناسب فرمانداری با روند کاری شهرداری، بنده طی نامه ای استعفای خودم را تقدیم فرمانداری و دستگاه‌های زیربط نموده ام . آقای حسین مقصودی در این خصوص بیان می‌کند: متاسفانه معاون عمرانی فرماندار، با اکثر برنامه‌ها و توافق‌های بنده با مردم مخالفت می‌کنند . اگر این رویۀ معاون فرمانداری همینطور ادامه یابد، بنده در شهرداری نخواهم ماند.  منبع : صبح سبزوار

باری اگر حمایت همه جانبه مردم و مسولین نبود بسا که همان زمان آقای مقصودی به صورت جدی استعفا داده بود و با صراحت تمام همانگونه که درپایگاه خبری سبزوار آنلاین آمده است او گفته بود : من حاضرم برای مردم عزیز سبزوارحتی هستی ام را هم بدهم ، ریاست و پست ومقام که ارزشی ندارد . (منبع: سبزوار آنلاین) در این خصوص درست یک روز بعد از انتشار خبر استعفای آقای مقصودی نمایندگان سبزوار در مجلس، با تقدیر از عملکرد شهردار به شدت از ایشان حمایت کردند تا آنجا که آفای محسنی ثانی نماینده مجلس سبزوار گفتند: اقدامات شهرداری در یک سال گذشته بی نظیربوده است. و دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی‌آقای سبحانی گفتند گه شهرداری توانسته است با اقدامات اخیر خود ، فرسودگی را از شهر بزداید . در این خصوص شما هم جناب آقای حسینی زاده به عنوان ریس شورای شهر از آقای مفصودی به جا و به درستی حمایت کردید و او را فردی زحمت کش دانستید و بر آن بودید که ایشان شبانه روز زحمت می‌کشد و تمام توانش را برای خدمت به مردم و آبادانی شهر به کار گرفته اند.

 

عملکرد مقصودی در ارتباط با امور عمرانی سبزوار :

براوردِ کارکرد شهردار سبزوار در امور عمرانی این شهر که در اینجا به دلیل ذیق وقت ، سعی می‌کنم تنها به نمونه‌ها بپردازم و به آن بسنده کنم و از تفصیل بگذرم. کارکردها عبارتند از:

۱-      احداث ۱۶ پارک محله

۲-      ۲- سنگفرشِ ۵۰ هزارمتر مربع و آبلند گذاری ۱۰ هزار مترطول خیابان‌ها و معابر و سطح شهر در مدت یکسال و نیم .

۳-       تخریب و تملک ۹۰ باب واحد مسکونی و مغازه جهت بهسازی ورودی شهر و مسیر تردّد مسافران

۴-      تملک ۷۵ درصد از اراضی کمربند شرقی

۵-      احداث باغ ایرانی فدک به مساحت ۱۲ هکتار

۶-      تکمیل احداث پارک و مسیر پیاده روی ۷ هکتاری سلامت

۷-      پروژه احداث شهر بازی جدید سبزوار(که بخشی از این پروژه پیش رفته و مردم سبزوار شاهد نصب بعضی وسیله‌های بازی در مکان جدید شهربازی هستند)

۸-      – احداث بیستمین کارخانه کمپوست کشور در سبزوار

۹-      آسفالت ریزی بیش از ۲۵۰ هزار مترمربع از خیابان‌های سطح شهر

۱۰-  و ….

عملکرد مقصودی در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی و اجتماعی در شهر سبزوار :

۱-         تألیف تعدادی کتب در زمینه مسائل مدیریت شهری از جمله نخستین کتاب الکترونیکی شهرداری‌های کشور در سبزوار

۲-      ساخت المانِ رستم و سهراب و نصب آن در باغ ملی سبزوار و به عنوان تلاش برای هویت تاریخی و فرهنگی

۳-      گرامیداشت شخصیت‌های تاریخی سبزوار نظیر ابولفضل بیهقی و ملاحسین واعظ کاشفی

۴-      ساخت تندیسی از دکتر علی شریعتی و نصب آن در یکی از میادین اصلی شهر

۵-      راه اندازی نخستین جمعه بازار کتاب سبزوار

۶-      نصب ۵۲ المان و ماکت زیبای نوروزی خیابانها و معابرسطح شهر

۷-      اجرای برنامه‌های هنری در پارک‌ها و اقامتگاه مسافران و راه اندازی کارنوال‌های آیینی و شادی بخش .

۸-      و …

سایر دست آوردها و موفقیت‌های شهرداری سبزوار در مدت مدیریت حسین مقصودی :

۱-      تحقق بودجه‌های مناسب و چشمگیر برای شهرداری در سال گذشته و سال جاری

۲-      کسب رتبه برتر دراولین دورۀ مسابقات بین المللی و پنجمین دورۀ کشوری درحوزه پژوهش و نو آوری در مدیریت شهری

۳-      تقدیر استاندار خراسان آقای محمد حسین فروزان مهر را در جهت تلاش در امر امداد رسانی بحران ناشی از برف و کولاک را به دنبال داشت.

۴-      و …

اینک بگذارید تا از بر شمردنها خود داری کنم و بر یکی از اشارت‌های جناب آقای حسین مقصودی اشاره داشته باشم که می‌گوید : سرنوشت هر کشوری را تنها مردم آن کشور می‌سازند. هرچندبرخی با سنگ اندازی و عوام فریبی قصد دارند قطار را از حرکت باز دارند اما با درایت مردم سبزوار، این قطار به راهِ خود ادامه خواهد داد. سبزوار باید توسط مردم شهر ساخته و هنر و هویتش حفظ و به نسل‌های آینده تقدیم گردد. آری چنین است مختصری از تلاش و سعی شهرداری آزموده و توانایی که عملکردِ او با معیارهای علمی‌و مترقی و رفاه بخشی توسعه شهر همخوانی دارد و گویای آن چیزی ست که می‌گوید : یکی از وظایف شهرداری تبدیل آراء و نظر‌های شورای شهربه روش‌های کاربری و بر خوردار ازنظرات کارشناسی است و شهردار وقت در برنامه‌ها و سیاست‌های شهری و در نگرش به تمامیت شهر ، بی گمان نظر شورای شهر را تامین کرده است و توانست است که عوارض گیری را بر بنیاد مشارکت و رضایت و آگاهی بنا کند.

نگاهی به روش کار حسین مقصودی در دوران تصدی شهرداری سبزوار

 مقصودی در دوران حضور دو ساله خود در شهرداری سبزوار (از شهریور ۹۰ الی شهریور ۹۲)  به دنبال ایجاد ارتباطی منطقی و قابل پذیرش بین انواع هزینه‌های خدماتی و عمران شهری بود. اجازه تراکم ساختمان سازی در روش پیشنهادی آقای حسین مقصودی درآمدزایی تابع رفاه اجتماعی است و با توجه به منافع تمام شهر است که مثلا برج سازی‌ها (به عنوان ضرورت) در مکان فضاهای شهری معین ، شکل می‌گیرند وتناقض با رفاه و فعالیت مردم ندارند وموجب نابودی حریم خصوصی زندگی مردم نمی‌شوند و محیط و زیبایی‌های طبیعی را نابود نمی‌کنند. در روش آقای حسین مقصودی یکانه نگری تابع رفاه اجتماعی به اضافۀ کارآمدی ( اثربخشی هزینه‌ها ) به طور یک جا باید به حداکثر برسند .

 عدالت مورد توجه آقای مقصودی از راه‌هایی چون تحمل بار هزینۀ عمران و خدمات شهری بر حسب توانایی پرداخت و امکان بهره برداری هرچه همگانی تر ، به ویژه برای جوانان و زنان می‌باشد و نیز شامل فضاهای فرهنگی، باز آموزی و جزءآن می‌گردد و همچنین هماهنگ کردن بهره برداری با نیازهای فرهنگی ، فراغتی شغل و محرومیت‌های گروه‌های اجتماعی معین و مکان گزینی‌های شهری و سر انجام ایجاد تناسب منطقی و نسبی ( و نه مطلق و بازار گرد ) بین سهم هزینه‌های هر گروه و برخورداری‌های آن گروه را بدنبال دارد .

 در دید آقای مقصودی اثر بخشی ورزشِ سالم ،بازپروری ، فضاهای فرهنگی و گذران اوقات فراغت و فضاهای تولید و خلاقیت هنری و ادبی ، رستوران‌ها و چای خوری‌های سالم و شفاف کاملا آشکار است و نمودی جدی دارد.

 اثر بخشی آنها را آقای مقصودی بر رفاه اجتماعی و بر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، هزینه‌ها ی درمانی ، هزینه‌های مبارزه با آلودگی فردی و اجتماعی ، نا کارمدی نیروی انسانی، خسارت و نابودی حرمت و امنیت انسان ، نگرانی خانواده و جز آن را چنان بالا می‌برد که بلاخره بخش مهمی‌از منابع اقتصادی را به نابودی می‌کشاند و بهداشت روانی و هنجارهای اجتماعی ملی و شهری را متزلزل می‌سازد.

بنابراین، شهرداری سبزوار در زمان تصدی آقای حسین مقصودی با توجه به هدف رفاه و فایده مندی ( مطلوبیت ) اجتماعی به صورت دو هدف اصلی او ، تبدیل شده و توانسته است که هدف‌ها را با موقعیت یک شهر با کیفیت بهره وری نظام اقتصادی- اجتماعی و حتی منطقه ای پیوند بزند و در یک کلمه آقای مقصودی در طول تصدی خویش به عنوان یک شهردارِ کار آزموده و توانا از روش ایجاد درآمد کمتر که هدف خدمات عمران و توسعه با آثار بالاتر باشد تبعیت می‌کرد نه از درآمدهای نسبتا زیادی که صرف خدمات و عمران در رفاه شهری شود.

باری اگر خواسته باشیم که بیشتر از این در شناسایی و سنجش آقای حسین مقصودی شهردار مغتنم و کارآمد و مطلوب شهر سبزوار، مطلب را دنبال کنیم ممکن است که از حوصلۀ شما و همکاران محترمتان بیرون برود.بنابراین جناب آقای حسینی زاده باتوجه به نقش و وظیفه امروز شما و همکارانتان در در شورای شهر سبزوار مایلم این نکتۀ مشفقانه ودلسوزانه یا بهتر بگویم همراهی سالم وچاره ساز برای  یک انتخابِ به جا و کارساز و متعهدانه را به عرض برسانم و یادآور شوم که همانا انتخاب و ابقای مجدد آقای مقصودی در سمت شهردار سبزوار با وجود بعضی نقاط ضعف ، بهترین انتخاب ممکن فعلی است.

باشد که شاهد بهترین انتخاب توسط آن شورای محترم باشیم.

حسین خسروجردی

بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۲ – مشهد

فرستادن دیدگاه »